חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:59 זריחה: 6:42 ב' בשבט התשפ"א, 15/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ל"ג בעומר ביום שישי
פינת ההלכה והמנהג


מאת: הרב יוסף שמחה גינזבורג
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1115 - כל המדורים ברצף
אהבת ישראל כמבחן מעשי
יש חדש
ברכה למעלה מדרך הטבע
קבלת-עול
לא על חשבון אחרים
תעלומת השידוך
כוחה של זעקה
את מי לשבח
שמיטה כהלכתה למרות הגירוש
ל"ג בעומר ביום שישי

שאלה: האם כאשר ל"ג בעומר חל ביום שישי יש הקלה מיוחדת בדיני האבלות הקיימים בימים האלה?

תשובה: מנהגי האבלות שבין פסח לשבועות הם מפני המגֵפה שהייתה בין תלמידי רבי עקיבא. ביום ל"ג בעומר פסקה המגפה, ולכן מקילים בו בדיני האבלות. לפי הרמ"א מותר להסתפר בו ביום, אבל רק בבוקר ולא בליל ל"ג בעומר, מכיוון שנוהגים עדיין מקצת אבלות עד אור היום, ו"מקצת היום – ככולו". וכך נהוג בפועל על קבר רשב"י, שלא לספר גם את בני השלוש עד אור היום.

דבר זה אמור גם בשנה זו, של"ג בעומר חל בערב-שבת. רק מי שאינו יכול להסתפר ביום, יש מתירים להסתפר השנה ביום חמישי בלילה. יש שהתירו השנה גם נישואין בלילה בשעת הדחק (אך הרבי מליובאוויטש לא התיר בפועל להתחתן בלילה).

לספרדים: לפי דעת הבית-יוסף נפסקה המגפה רק ביום ל"ד לעומר, ולכן מותרים תספורת ונישואין רק מיום ל"ד בבוקר ואילך (כנ"ל ש"מקצת היום – ככולו"). אולם בשנה זו, שחל ל"ג בעומר בשבת, מותרים בתספורת עוד בערב שבת. אם יש סיבה המונעת תספורת ביום שישי, מתירים זאת אף ביום חמישי בלילה. ובנישואים ראשונים מתירים במקום הצורך להקדים את הנישואין ליום שישי, ואפילו לליל ל"ג בעומר.

מקורות: שו"ע סי' תצג ס"ב, רמ"א ונו"כ. שו"ע אדמו"ר הזקן ס"ה. משנ"ב ס"ק יא. ע"פ שחל בשבת פכ"ז, נטעי גבריאל הל' פסח ח"ג פמ"ט סכ"ב, ילקוט יוסף ח"ה עמ' 428, וש"נ. שערי הלכה ומנהג ח"ב ס"ע קסה, וע"ע ח"ה עמ' קז.


   

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)