חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:05 זריחה: 6:41 ח' בשבט התשפ"א, 21/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שמיטה כהלכתה למרות הגירוש
חיים יהודיים


מאת: אליעזר שולמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1115 - כל המדורים ברצף
אהבת ישראל כמבחן מעשי
יש חדש
ברכה למעלה מדרך הטבע
קבלת-עול
לא על חשבון אחרים
תעלומת השידוך
כוחה של זעקה
את מי לשבח
שמיטה כהלכתה למרות הגירוש
ל"ג בעומר ביום שישי

כשיקראו השבת בתורה על מצוות השמיטה יחייך לעצמו אלי סבן בסיפוק. כאחד ממגורשי חבל עזה, שאך התחיל לשקם את חייו ולבנות מחדש חממות לגידול ירקות – ההשבתה של כל העבודות בשנת השמיטה לא הייתה פשוטה. "שמונה חודשים חלפו מתחילת שנת השמיטה, ואני יכול לומר שהברכה שהתורה מבטיחה לשומר השמיטה מתקיימת אצלי", הוא אומר, וחיוך גדול עולה על פניו צרובות השמש.

אלי, אב למשפחה ברוכת ילדים, התגורר במושב גדיד שבחבל קטיף. היו לו שם חממות שבהן גידל ירקות אורגניים לשיווק בארץ ובחו"ל. לאחר הגירוש הועבר עם בני המושב למגורים זמניים בניצן. חצי שנה ביכה את החורבן, ואז הבין שאם לא יעשה למען עצמו ולמען משפחתו, איש לא יסייע לו.

מתחילים מחדש

כחקלאי ותיק החליט לנסות לעסוק במה שהוא יודע לעשות הכי טוב – חקלאות. הוא פנה אל המוסדות הממשלתיים, התמודד עם ביורוקרטיה וסחבת, ורק בגלל שהתעקש יכול להם וקיבל שטח לגידולים חקלאיים. "קיבלתי שלושים וחמישה דונמים מדרום לאשקלון, קרקע בורה של קק"ל, שמעולם לא הייתה בה חקלאות", הוא מספר. כך היה יכול להתחיל מיד בגידול אורגני. בקרקע חקלאית הייתה נדרשת תקופת מעבר של שלוש שנים כדי שהאדמה תוכר כשירה לגידולים אורגניים.

לא היה קל לאדם כמוהו, שעבר את גיל חמישים, להתחיל הכול מבראשית, "עם סכום זעום של פיצויים שלא היה שווה-ערך כלל למה שהותרתי מאחוריי", כדבריו. הוא לווה כספים והתחיל לגדל פלפלים וגמבה.

הבסיס היהודי

ואז נזכר כי השנה הבאה היא שנת השמיטה. "בילדותי התגוררתי במושב בית-עוזיאל", הוא מספר. "היה מגיע אלינו הרב לוין מכפר-חב"ד, שהיה מוסר שיעורי תורה ועושה פעילות רבה. הוא שכנע את הוריי להעביר אותי לתלמוד-תורה בכפר-חב"ד ושם למדתי עד כיתה ח. זה היה הבסיס היהודי שלי. לאחר מכן עברתי לישיבה לצעירים של מרכז הרב, נישאתי ונעשיתי חקלאי. כל השנים שמרתי שמיטה כהלכתה, וזכינו שהתקיימה בנו הברכה שהבטיח הקב"ה.

"אלא שהפעם הכול היה נראה אחרת. כסף רב השקעתי, זו השנה הראשונה שבה אני זוכה ליהנות מפירות האדמה. מה עושים? פניתי אל הרב שלי, רבי אלעזר אבוחצירא, ושאלתי מה לעשות. הוא השיב לי: 'קיים שמיטה כהלכתה, עשה קידוש-שם-שמים גדול, והקב"ה נאמן לקיים את ברכתו'. החלטתי שאני מקיים שביעית כהלכתה".

קידוש שם שמים

ואכן, מעיד אלי סבן, "הברכה שרתה במעשה ידיי. גידול אורגני נחשב קשה ורווי אכזבות. הקיץ בשנה שעברה היה קשה, ויש גם תחרות עזה. אך-על-פי-כן האדמה הניבה תוצרת מעולה שנמכרה במחירים טובים, שהיו בהחלט תמורה ראויה למאמצים הרבים".

השנה הוא מקדיש יותר זמן ללימוד התורה, וגם עוסק בבניית בית-אריזה. "מגיעים אליי סוכנים של חברות דשנים ושל חברות שיווק וייצוא חקלאי, שהיו איתי בקשר בשנה שעברה, והם לא מבינים למה לא התקשרתי אליהם השנה. לכולם אני מספר על מצוות השמיטה, ואני מצליח לקדש שם שמים", הוא אומר. סיוע מסויים הוא מקבל מ'המרכז הארצי לחקלאים שומרי שביעית'. "זה לא מכסה את החובות אבל בהחלט עוזר לעבור את השנה", הוא אומר.

אלי סבן בביתו הזמני. "הברכה מתקיימת"


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)