חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:37 זריחה: 6:11 ט"ו באדר התשפ"א, 27/2/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מפיזיקה גרעינית לתרשימים בגמרא
חיים יהודיים


מאת: זלמן רודרמן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1062 - כל המדורים ברצף
ארבעים שנה לנס הגדול
יש חדש
לעבוד כדי לשבות, לשבות כדי לעבוד
עמל תורה
הפיכת הקללות לברכות
ברכה והבטחה
צריך לתבוע!
היכן היצר
מפיזיקה גרעינית לתרשימים בגמרא
לקראת שמיטה

מסכת יבמות, שאותה התחילו לומדי 'הדף היומי' ללמוד בשבת שעברה, ידועה כמסכת סבוכה וקשה. בדפיה נפרשים מאות תרחישים, שכדי להבינם צריך לפעמים לזכור מהלך משפחתי סבוך, ולהביא בחשבון סדר-קדימויות של ההתרחשויות וכן איסורים וגדרים הלכתיים משתנים. הנה דוגמה: "ממזר פוסל ומאכיל. כיצד? בת ישראל לכהן ובת כהן לישראל, וילדה הימנו בת, והלכה הבת ונישאה לעבד או לעובד-כוכבים, וילדה הימנו בן – הרי זה ממזר. הייתה אם אימו בת ישראל לכהן – תאכל בתרומה; בת כהן לישראל – לא תאכל תרומה".

כדי להתגבר על הקושי הזה יצר הרב פרופ' יצחק שווה שפת סימנים חדשה ומקורית. יותר ממאה צורות גיאומטריות וסימנים מגוּונים, המסמלים את כל סוגי הגופים שבמסכת (איש, קטן, כוהן, כוהן חלל, לוי, חירש, אישה, כוהנת וכו'), את אופי הקשרים בין הגופים (קידושין, נישואין, קידושי קטנה, קנויה, ייבום וכו') ואת דיני האיסור או היתר, החיוב או הפטור.

שש-מאות תרחישים

"השקעתי מחשבה רבה בבחירת הצורות והסימנים ובצבעיהם, כדי שיהיו פשוטים והגיוניים ככל האפשר", אומר הפרופ' שווה. מהסימנים הללו הרכיב כשש-מאות תרחישים, לפי סדר הסוגיות במסכת, וריכז אותם בספרו 'תלמי שי'. לפני כשבוע ראתה אור מהדורה חדשה וצבעונית של הספר, בהוצאת מכון 'מעליות' של ישיבת 'ברכת משה' במעלה-אדומים, ובעריכת הרב ברוך ברנר, ר"מ בישיבה.

להתפעלות מעבודתו המצויינת של שווה מצטרפת גם הפתעה לא-קטנה, כשמתוודעים לתחומי התמחותו ועיסוקו בעשרות השנים האחרונות – פיזיקה ופיזיקה-גרעינית.

מחקרים בהפרדת איזוטופים

שווה נולד לפני שמונים ושלוש שנים בקהיר, למשפחת רבנים מפורסמת, שהיגרה למצרים מהעיר חלֶבּ שבסוריה. בצעירותו למד שווה תורה בישיבת 'אהבה ואחווה' מפי אביו, הרב אהרון שוויכה, שעמד בראש הישיבה, ומפי הרב עובדיה יוסף, שירד לכמה שנים מארץ-ישראל למצרים, כדי לתגבר את ההנהגה התורנית של יהודי קהיר.

לאחר מלחמת השחרור עלה שווה לארץ, ופנה ללימודי כימיה ופיזיקה באוניברסיטה העברית בירושלים. בראשית דרכו המדעית עבד במשרד-הביטחון וברפא"ל, אך את ניסיונו העיקרי כמדען רכש  בפריז, שבה שהה לצורך עבודת הדוקטורט שלו בפיזיקה, ובמרכז למחקר גרעיני בנחל-שורק. מחקריו התאורטיים והמעשיים בנושא הפרדת איזוטופים הקנו לו שם של מומחה בין-לאומי ופורץ דרך בתחומו.

מלימוד עצמי לתרשימים

בעבר אף שורבב שמו – שלא בידיעתו ובניגוד לרצונו – למירוץ לתפקיד נשיא המדינה. הוא ורעייתו נחמה מתגוררים בירושלים, הורים לארבעה, וסבים לנכדים ולנינים רבים. שווה הוא גם אחיו של הפרופ' יעקב שוויכה, מראשי פרוייקט השו"ת, ודודו של הסופר הרב חיים סבתו.

לעבודה על ספרו 'תלמי שי' (ראשי-תיבות תרשימים למסכת יבמות, שווה יצחק) הגיע דרך לימוד המסכת בעצמו. "כדי להתגבר על הסבך מצאתי עצמי מכין לי תרשימים. כעבור זמן חשבתי בליבי, מדוע לא אעשה זאת בדרך יסודית ונקייה יותר, ולתועלת כלל הציבור?". כך אפוא נולד הרעיון שכאמור, רואה אור כעת בפורמט מהודר ומאיר עיניים.

מברכים על המוגמר. שני משמאל הפרופ' שווה, ולשמאלו הרב ברנר


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)