חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:01 זריחה: 6:28 ז' בניסן התש"פ, 1/4/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

כשהנשמה שלך צורחת אל ה'
חיים יהודיים

סיפורו של יוני (יהונתן-משה) פיין מקריית-מלאכי נוגע ללב וחריג משהו, בין השאר בשל גילו הצעיר. מפתיע להיווכח כמה גלגולים, חיבוטי-נפש ותהפוכות יכולים להידחס לחייו של צעיר שאך עתה מלאו לו שלושה עשורים.

יוני נולד בארה"ב, בעיר קומונה שליד לוס-אנג'לס, להורים אקדמאים שומרי מצוות. אביו היה ד"ר לפילוסופיה ומומחה לשפות. אימו מומחית ומרצה בכירה לשפות. כשהיה יוני כבן שלוש, זכה אביו במשרה באוניברסיטת סורבון והמשפחה עברה לצרפת. שלוש שנים לאחר מכן עלתה המשפחה לארץ, וההורים החלו לעבוד באוניברסיטת הנגב.

מכה אחר מכה

בהיותו כבן שש-עשרה פקד את יוני משבר ערכים עמוק והוא נטש את דרך התורה. "איני מאשים איש, פשוט הרגשתי חוסר סיפוק, ולא קיבלתי תשובות לשאלותיי", אומר יוני. אחר-כך התגייס לצה"ל ושירת כלוחם בגבעתי. בשנת תשנ"א נפטר אביו ממחלה קשה. מות אביו בשיא פריחתו זעזע את נפשו. "הייתי קשור מאוד לאבא", אומר יוני. "אבא היה אדם מאמין מאוד, ובשנותיו האחרונות אף נקשר לעולם החסידות".

שנה לאחר מכן נפצע יוני קשה בתאונת אופנוע ונדרש לתקופת החלמה ארוכה ומייסרת. זה כבר היה יותר מדי בשבילו. "הייתי מבולבל מאוד. התחלתי לחשוב אם יש בכלל סיבה לחיים בעולם הזה, ואם-כן – מהי. החלטתי לצאת למסע של חיפוש אחר תשובות".

צעקה בלילה

יוני הרחיק לארה"ב, ושם החל ללמוד פסיכולוגיה באוניברסיטת קונטיקט. עם הזמן הבין כי תשובות של ממש לא יקבל מהאוניברסיטה. הוא עזב את האוניברסיטה והחל לתור בעולם. מגודל שערות חי חיים 'זרוקים'. נדד בערבות מקסיקו, בכפרי סקוטלנד ובמקומות נידחים אחרים.

באחד מלילות תשרי (תשנ"ו), על סף שבירה נפשית, מצא עצמו נושא עיניו השמימה וצורח את שם ה'. "אם אתה קיים", קרא במר-ליבו, "תן לי סימן, הראה לי את הדרך!". ימים אחדים לאחר מכן צלצל הטלפון. על הקו היה חבר-ילדות מבאר-שבע, שלמד באותו זמן בחצר הרבי מליובאוויטש. "לא ברור לי כיצד השיג את הטלפון שלי", אומר יוני. "סיפרתי לו מעט ממה שעובר עליי. 'אם אתה רוצה תשובה, בוא לכאן', אמר החבר. הגעתי לניו-יורק ויחדיו נסענו להתפלל על ה'ציון' של הרבי. ביקשתי שם בקשות רבות ובמיוחד התפללתי ל'יישוב-הדעת'. בתוך פרק-זמן קצר נענו רוב תפילותיי, ובכלל זה גם יישוב-הדעת שעליו ביקשתי.

לקצר את הדרך

"פתאום החלו הדברים להתבהר במוחי. אני זוכר במיוחד שבת אחת. הנוף היה מדהים. סנאים התרוצצו על ענפי העצים, ציפורים כחולות-כנף קיננו על מרפסת הבית, ומי האגם החזירו תשקיף מרהיב של הנוף. זה היה מקסים. פתאום חשבתי לעצמי, מי ברא אלה?". יוני הידק את הקשר עם חברו והחל ללמוד עמו בקביעות, נגלה וחסידות. ברעיונות שבספרי החסידות, ובמיוחד בספר התניא, מצא תשובות לשאלות שהציקו לו כל חייו.

כיום יוני פיין נשוי באושר, אב לשלושה ילדים ומלמד תורה לתינוקות של בית-רבן באשקלון. בין לבין הוא פוגש צעירים מבולבלים, ממש כפי שהיה הוא-עצמו עד לפני כשמונה שנים, ומנסה לקצר להם את הדרך. "התשובה לשאלת החיים נמצאת ביהדות", הוא אומר להם, "לא צריך לחפש רחוק".


 
 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)