חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:54 זריחה: 5:55 ט' בחשון התשפ"א, 27/10/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

לך-לך
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1035- כל המדורים ברצף
המבוי הסתום מוליך לפריצה חדשה
יש חדש
מהות הירידה של אברהם
לך-לך
מסירות-נפש
דין אמת
התחלת האור
מלכויות מתגרות
'לך-לך' של המוהל מסוריה
הצעות להעלאת המחיר

ללכת אל השורש

"לך-לך מארצך וממולדתך ומבית אביך אל הארץ אשר אראך" (בראשית יב,א). כל יהודי צריך ללכת אל עצמו, אל מקורו ושורשו. זו תכלית חיי האדם ותמציתם עלי-אדמות.

(רבי אהרן מקרלין)

ראיית אלוקות

יש לקשר ולחבר את הנשמה שבתוך הגוף עם שורשה למעלה. הנשמה, בשורשה למעלה, רואה אלוקות בבחינת ראייה ממש. כאשר מקשרים את הנשמה שבגוף עם שורשה למעלה, מגיעים לבחינת ראייה באלוקות.

(אור התורה)

היֵה אתה

אין האדם נדרש לעשות למעלה מיכולתו, אבל הוא נדרש לעשות את מה שבאפשרותו להשיג. לא יתבעו ממני מדוע לא הייתי כמו משה רבנו, אבל ישאלו אותי מדוע לא הייתי מה שזושא יכול להיות.

(רבי זושא מאניפולי)

שלושה שלבים

כדי שאדם יגיע אל שורשו ומציאותו האמיתית עליו לצאת מבחינת 'ארצך' – מהעניינים הארציים והחומריים; ו'ממולדתך' – מהמעשים הבאים מן ההרגל; ו'מבית אביך' – מהשקפות שכליות שאינן רצויות.

(לקוטי שיחות)

מארץ לארץ

'ארץ' מסמלת הכנעה ושפלות. כשם שיש 'ארץ' וביטול בקדושה, שהאדם בטל לאלוקות, כך יש בחינת 'ארץ' בצד השני, שהאדם, בחיר הנבראים, משפיל את עצמו כדי ליהנות מתענוגי העולם הזה. זהו "לך-לך מארצך" – יש לצאת מה'ארץ' של ה'לעומת-זה', ולהיכנס לבחינת 'ארץ' דקדושה.

(ספר המאמרים תש"ד)

גילוי הטבע האמיתי

"לך-לך" – "שאודיע טבעך בעולם" (רש"י). האדם צריך לצאת מהמידות הרעות הטבעיות שנולד איתן, לשבור אותן, ועל-ידי כך ייוודע טבעו בעולם העליון.

(כתר שם טוב)

עלייה לארץ-ישראל

כל העולה לארץ-ישראל – אל עצמו ואל שורשו הוא עולה. הנשמה יכולה להגיע לשלמותה כאשר היא נמצאת ב"ארץ אשר תמיד עיני ה' אלוקיך בה, מראשית השנה ועד אחרית שנה".

(עוללות אפרים) 

סוד הבירורים

מאז אמר הקב"ה לאברהם אבינו "לך-לך מארצך", ונאמר "ויסע אברם הלוך ונסוע הנגבה", החל 'סוד הבירורים'. על-פי גזֵרת ההשגחה העליונה הולך האדם למסעיו, למקומות שהניצוצות האלוקיים הצריכים להתברר על-ידו מחכים לגאולתם.

(היום יום)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)