חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:52 זריחה: 5:57 י' בחשון התשפ"א, 28/10/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"לצאת אל ההמונים הצמאים לתורה"
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 978 - כל המדורים ברצף
מן המיצר אל המרחב
בציפייה לגאולה
יש חדש
למצוא גם בפרטים את המאחד
ראש-השנה
הברכות משיגות
ככה תוקעים
קשוט אחרים
"לצאת אל ההמונים הצמאים לתורה"
הכנות שליח-הציבור

 

הרב דרעי: "לא לתלות תקוות באדם"

האירוע הציבורי המרכזי והטראומטי ביותר של השנה החולפת היה גירוש ועקירת כעשרת-אלפים יהודים מבתיהם. להגדרה זו מסכים גם הרב יהודה דרעי, רבה הראשי של העיר באר-שבע, הרואה בעקירה זו "טרגדיה ציבורית". הוא מתבטא בזהירות, בשל ההגבלות שהחוק מטיל עליו כרב וכדיין, אך אינו יכול מלהגדיר פעולה זו "אטימות לרחשי הלב של חלקים נרחבים בעם".

במסגרת חשבון-הנפש שעורכים יהודים ערב ראש-השנה, מציע הרב דרעי לקח שיש להפיק מטרגדיה זו: "מחובתנו להתחזק באמונה 'אין לנו על מי להישען אלא על אבינו שבשמים', ולהימנע בעתיד מלהשליך את יהבנו על גורם אנושי כזה או אחר".

הכול לטובה

בדיעבד הוא אומר: "כיהודים אנו מצווים להאמין שכל מה שעושה הקב"ה, לטובה הוא עושה. גם מכירת יוסף על-ידי אחיו התבררה, בפרספקטיבה של שנים, כמהלך שהיה לטובה. הפירוש החסידי לפסוק 'מאין יבוא עזרי' אומר, כי דווקא מתוך ה'אין' תבוא העזרה".

שבע שנים משמש הרב דרעי (48) רבה של באר-שבע, ובמהלך תקופה זו חלה התפתחות מרשימה בחיי הדת בעיר. "כשבאתי לכאן היו בעיר רק כחמישים תעודות כשרות, וכעת יש בה כשלוש-מאות וחמישים. מאות שיעורי תורה חדשים נוסדו, חלק ניכר מהם על-ידי כשלושים אברכי בית-המדרש שלנו".

נמנע אסון

הרב דרעי נולד במקנס שבמרוקו. בן אחת-עשרה היה כשעלתה משפחתו לארץ, מיד אחרי מלחמת ששת הימים. זמן קצר לאחר מכן התקבל לישיבה. את יסודות הלימוד והאהבה הגדולה לתורה קיבל ממורו המנוח, הרב בן-ציון אבא-שאול, ראש ישיבת פורת-יוסף. אחר כך השתלם לרבנות ולדיינות בבית-המדרש הגבוה שעל-יד מכון הרי פישל. בהיותו בן שלושים ושתיים רשם תקדים, כאשר התמנה לרבה של שכונת רמות ואף צורף למועצת הרבנות הראשית.

בעת האחרונה עלה שמו בהיותו ממובילי המאבק של מועצת הרבנות הראשית נגד החלטת הממשלה להחריב את בתי-הכנסת בגוש-קטיף. "לו הייתה הממשלה מממשת את החלטתה הראשונה, ויהודים היו מחריבים את בית-הכנסת, זה היה אסון בממדים היסטוריים", הוא אומר.

לצאת ולמסור שיעורים

הרב דרעי ידוע בחביבותו ובנועם הליכותיו, אך כשמדברים עמו על חשבון-נפש כללי שעל ציבור לומדי התורה לעשות, יש בפיו דברים נוקבים: "על כל יהודי המחשיב עצמו בן-תורה לשאול את עצמו: מה עשיתי למען אחיי, שלא זכו לטעום טעמה של תורה?! האם הקדשתי להם מזמני או שמא הייתי שקוע בטיפוח השלמות שלי ושל ילדיי בלבד?! צו השעה הוא לצאת אל ההמונים המבקשים לשמוע דבר תורה. אינני מכיר בית-כנסת אחד שמתפלליו לא היו ששים לשמוע שיעור-תורה, לו היה מישהו בא למסור אותו. אכן, מצד אחד יש הידרדרות מוסרית נוראה, ערכים מקודשים נשחקים, אך בה-בעת יש גם כמיהה עצומה לתורה. עלינו להרוות צימאון זה ולא נוכל להסתתר מאחורי שום תירוץ!".

הרב דרעי מאחל לציבור הקוראים ולכל בית-ישראל ש"תכלה שנה וקללותיה ותחל שנה וברכותיה", ומברך שבשנה הבאה עלינו לטובה (תשס"ו) יקויים תהיה שנת סוף וקץ לגלות.


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)