חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:29 זריחה: 6:34 ח' בתשרי התשפ"א, 26/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ניקיון בית-הכנסת
פינת ההלכה ומנהג

מדורים נוספים
שיחת השבוע 965 - כל המדורים ברצף
הקלות הבלתי-נסבלת של המחלוקת
בציפייה לגאולה
יש חדש
נס המטות - הוכחה נצחית
שלום ואחדות
טענות וטרוניות
משפט אחד
ביעור המחלוקת
חשיבה לא-שגרתית בדרך ליהדות
ניקיון בית-הכנסת

שאלה: האם מותר להניח פח-אשפה בתוך בית-הכנסת?

תשובה: בדבר ניקיון בית-הכנסת, שכתב החתם סופר "שהוא דירת גבוה, ה' אלוקי ישראל שוכן בתוכו", יש ללמוד קל-וחומר ממה שכתבו בספרי מוסר, עד כמה צריך לשמור על כבוד המזוזה שבבית: "יש להיזהר ולראות שתמיד יהיה נקי בארבע אמות למזוזה... ייזהרו מאוד שלא יעשו שום דבר מיאוס או ביזיון בצד המזוזה. שלא לכבד הבית (לטאטא) נגד המזוזה..." (כלומר, כשמטאטאים, אין לרכז את הלכלוך לצד המזוזה, אלא להפך, להתחיל לאסוף סמוך לה ולרכז את הלכלוך במקום אחר).

ואכן כתב הרמב"ם: "בתי-כנסיות ובתי-מדרשות נוהגין בהן כבוד, ומכבדים [-מטאטאים] אותן". כך נפסק להלכה: "טיט שעל רגליו, ראוי לקנחו קודם שייכנס להתפלל. וראוי שלא יהיה עליו ולא על בגדיו שום לכלוך". גדולי ישראל נזהרו בזה ביותר, עד כדי המסופר בספר חסידים, ש"רבנו יעקב ברבי יקר [רבו של רש"י] היה מכבד בזקנו (!) לפני ארון-הקודש".

על כל אדם לשמור על ניקיון בית-הכנסת (ובכלל זה - לנקותו בשעת הצורך) לפחות כשם שהוא נוהג לשמור על ניקיון ביתו הפרטי. כל זמן שבית-הכנסת פעיל, שום 'תנאי' שעשו בבנייתו לא יפטור משמירה על הניקיון, גם לא ההיתר שאינו 'בית-כנסת' גמור אלא "בית-ועד לתורה ולתפילה" ['שטיבל'], שהרי מקום תורה ותפילה הוא, ויש שם ארון-קודש וספרי-תורה, וחס-ושלום לבזותו בהשלכת ניירות ובדלי סיגריות על הרצפה.

אין מקום להנחת פח-אשפה בבית-כנסת ובבית-מדרש. יש להוציא מיד כל פסולת החוצה. כשיש ציבור גדול, יש להניח בפינה פח-אשפה 'משרדי', שיאפשר לציבור להשליך לתוכו פסולת נייר וכדומה, וגם אותו יש לרוקן לעיתים קרובות.

מקורות: מגילה כח,ב. רמב"ם הל' תפילה יא,ה. שו"ע או"ח קנא,ח-ט. ספר חסידים סי' קכח. קיצור של"ה, מס' חולין, עניני מזוזה (במהדורת אשדוד תשנ"ח עמ' קכ. וראה 'ליקוטי סיפורים' מהרב פרלוב עמ' דש). שו"ת חתם סופר יו"ד סי' רפא. צדקה ומשפט (מהדורת תש"ס) פי"ב הע' מד. משנת יוסף, הל' בית-הכנסת סי' כו. פסקי תשובות סי' קנא ס"ק ו,יז ובהערות, וש"נ.


   

   
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)