חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:52 זריחה: 5:57 י"א בחשון התשפ"א, 29/10/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בן הקיבוץ והרב נפגשו במקווה
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 957 - כל המדורים ברצף
שיהיה לנו קיץ בריא
בציפייה לגאולה
יש חדש
עצה הוגנת
אהבת-ישראל
בעיה של סגפן
לא תלך רכיל בעמך
סיום חודש הגאולה
בן הקיבוץ והרב נפגשו במקווה
ברכת ספירת העומר

 

היזמים במקווה ביתי, פרי פיתוחם. חזון אחרית הימים

מה דעתכם על הרעיון לקום בבוקר, להיכנס לחדר-האמבט ולטבול במקווה הפרטי הממוקם בו? אם זה נשמע לכם חלום, שני תושבי בית-אל יגשימו לכם אותו. היזמים פיתחו שיטה, 'מעיין מים חיים' שמה, להפוך את חדר-האמבט (או כל חדר אחר בבית) למקווה-טהרה כשר למהדרין.

את האמבטיה המקובלת תתפוס יציקת בטון (כדי שהמקווה יהיה 'מחובר לקרקע'), עם איטום מלא. לתוכה יוזרם קוב מי גשמים, בשיטה הממלאת את דרישות הלכה. 'בור השקה' נוסף ישמש עתודה למי גשמים וייבנה מחוץ לבית. והנה לכם מקווה פרטי.

להרבות טהרה

הוגה הרעיון הוא הרב מרדכי כלאב (36), החולם, לדבריו, זמן רב על הפרוייקט שמטרתו "להרבות טהרה בעם-ישראל". כלאב, אב לשבעה, בוגר ישיבת קול-תורה והמכון לדיינות בראשות אביו, הרב אברהם-יצחק כלאב (חבר בית-הדין הרבני בירושלים), חקר את העניין לעומקו ובא בדברים עם גדולי המומחים למקוואות. "אנשים שומעים על הקלות היחסית לביצוע הרעיון ועיניהם בורקות", הוא אומר.

על הצד השיווקי של הפרוייקט מופקד שכנו של כלאב, אסף דרומי. מאחורי דרומי  (51), אב לשמונה, סיפור אישי מרתק. הוא נולד בקיבוץ דורות. כחייל בגולני לחם בחרמון במלחמת יום-הכיפורים והשתתף במלחמת לבנון. לפני כעשרים ושלוש שנים החל לשמור תורה ומצוות.

בן חמש הכיר את בוראו

"מאז ומתמיד העסיקו אותי שאלות על מהות החיים ותכליתם", הוא אומר. "אני זוכר את עצמי כילד בן חמש חושב על הבורא, אף שבקיבוץ לא הקנו לנו שום יסודות יהודיים. תמיד קיננה בי הרגשה סמויה שיום אחד אשמור מצוות. תחושה זו התחזקה בימי הצבא כאשר פגשתי חבר'ה דתיים, מאוד רציניים, שהקפידו לעשות דברים 'מוזרים' כמו לכרוך רצועות עור על הזרוע... החלטתי לבדוק את הדברים לעומקם והגעתי ל'מכון מאיר'".

במקביל ללימוד התורה והשיבה ליהדות השתלם דרומי בתחום איכות-הסביבה, ובהמשך היה ממונה על איכות המים במחוז תל-אביב מטעם משרד הבריאות. "נמשכתי לאיכות-הסביבה כמעט מאותה סיבה שבגללה חזרתי בתשובה; החיים, על כל היבטיהם, מעניינים אותי".

מחיטוי מים לטהרה

כשפרש משם הקים, עם חבר קיבוץ דורות נוסף, עסק לניקוי ולחיטוי מכלי מים המשמשים בניינים רבי-קומות. לפני כחצי שנה עבר לגור בבית-אל ובנסיעה אקראית כמעט עם הרב כלאב עלה עניין המקוואות. דרומי ראה בכך חיבור ייחודי בין המים לבין הקדושה,  והצטרף לפרוייקט בהתלהבות.

הרב כלאב, שלמד בישיבה ליטאית ושבשנים האחרונות נתוודע לעולם החסידות, חש זכות ושליחות בעניין המקוואות. "כולנו מייחלים ומצפים לגאולה השלמה, שאז נצטרך לחיות כל הזמן בטהרה. כיצד ניישם זאת? אין ספק שמקווה פרטי בכל בית יהיה הפתרון האולטימטיבי המושלם ביותר".

ובינתיים, עד שחזונם של כלאב ודרומי יתפוס תאוצה של ממש, נוסיף להיטהר במקווה הציבורי וליהנות מבונוס שלא יהיה לנו במקווה הביתי – 'מקווה נייעס' [=חדשות המקווה]...


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)