חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:52 זריחה: 5:57 י"א בחשון התשפ"א, 29/10/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שיר שהוא תפילה
חיים יהודיים

מדורים נוספים
שיחת השבוע 946 - כל המדורים ברצף
אל תבלבלו אותי עם עובדות
בציפייה לגאולה
יש חדש
להתגבר על ה'נחש' ולגלות את 'משיח'
שמן זית
עזות דקדושה
מגרש מול ההר
הדרך לאהבת הבורא
שיר שהוא תפילה
שינה בטלית-קטן

 

כהן: "להתרגש מחדש אחרי אלפי פעמים"

ביום שלישי הקרוב עתיד הזמר החסידי ר' שלמה כהן להופיע במעמד הצדעה מפואר לשלוחי חב"ד, מנהלי בתי-חב"ד ברחבי הארץ, ותומכיהם. הערב החגיגי יהיה במלון 'דייוויד אינטרקונטיננטל' היוקרתי בתל-אביב. כהן, שהקריירה המוזיקלית שלו נסקה בשנים האחרונות 'למעלה-למעלה' - כפי שנקרא תקליטו הראשון, הנושא את שם להיטו הגדול - הוא אחד מזמרי הרגש המבוקשים ביותר כיום. בקולו הרך ובשירתו האותנטית הוא מצליח לפרוט על מיתרי הנשמה ולרגש רבים.

בימים האלה הוא שוקד על תקליטו השני, שיכלול אוסף שירים שהולחנו ועובדו על-ידי טובי אנשי-המקצוע בתחום. כמה מן השירים עיבד בן-גילו של כהן וחברו לספסל הלימודים בישיבה, רובי בנט - בנו המוכשר של המעבד והמנצח החסידי הנודע ר' חיים בנט, שאותו מכנה כהן "מורי ורבי".

מסוריה לארגנטינה

סיפורו האישי של כהן (30) מיוחד ומפתיע. ילדותו עוברת עליו בבואנוס-איירס, ארגנטינה. אביו של ר' שלמה נולד בארגנטינה, לאחר שהוריו היגרו לשם מחלב שבסוריה. האב, שוחט ובודק ותיק, נמנה עם הצעירים הראשונים שהרחיקו אל מעבר לים כדי לקנות תורה. בבחרותו נסע ללמוד בישיבת מיר בארה"ב, אלא ששם דווקא דבק בחסידות סטמר. כשחזר לארגנטינה החליט להקים בית ברוח החסידות. הוא הגיע ארצה, התחתן ושב לארץ-הולדתו.

ר' שלמה עצמו, שלו שמונה אחים, למד בילדותו בתלמוד-תורה 'שובה ישראל' של הקהילה החלבית בבואנוס-איירס. שם גם נתוודע לשלוחי חב"ד בארגנטינה, והערכתו להם ולפועלם נשתמרה בליבו עד עצם היום הזה. כישרונו המוזיקלי נתגלה בגיל צעיר מאוד, והוא שימש סולן בכמה מקהלות ילדים בארגנטינה.

מקהלת הילדים

כשהיה בן ארבע-עשרה עלתה משפחתו ארצה. כהן הגיע לישיבת סרט-ויז'ניץ בחיפה, וליבו הלך שבי אחר החצר החסידית הזו, שהשירה תופסת בה מקום של כבוד. עד-מהרה נתגלה קולו המיוחד של כהן, והוא שולב במקהלת הילדים והנערים של ר' חיים בנט.

אין כמעט מי שאינו מכיר את השיר 'מכניסי רחמים', בגרסתו המקורית, שבו נשמע קולו המרטיט של הסולן הצעיר מארגנטינה. שיר זה, שחובר לקראת תפילת ראש-השנה בבית-מדרשו של האדמו"ר מסרט-ויז'ניץ (לפני כחמש-עשרה שנים), הביא את כהן יותר מכל שיר אחר לתודעה הציבורית.

לעורר רגש של קדושה

עד היום - בהיותו זמר מבוקש בכל העולם - אנשים מבקשים ממנו לשיר את 'מכניסי רחמים'. "זה כבר מזמן לא שיר, אלא נעימה של תפילה", אומר ר' שלמה בלי שמץ של יוהרה. "שרתי את השיר הזה אלפי פעמים, ובכל-זאת, בכל פעם מחדש שאני מתחיל לשיר אותו, הקהל מתרגש ואני איתו".

לא פעם נזדמן לו לשיר בנוכחות רבו האדמו"ר. "הרב'ה אוהב מאוד את השירה שלי, ואף עודד אותי כמה וכמה פעמים לדבוק בה", אומר כהן, כיום נשוי ואב לשלושה, המתגורר בשכונת רמת-ויז'ניץ בחיפה. על השאלה מה נחשב בעיניו שיר חסידי טוב, משיב ר' שלמה: "כל שיר שמצליח לעורר את שומעיו לאהבת ה', ללימוד תורה או לכל רגש אחר של קדושה, הוא לטעמי שיר חסידי טוב".


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)