חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:03 זריחה: 6:41 ו' בשבט התשפ"א, 19/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מנשה ואפרים
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1723 - כל המדורים ברצף
ניסינו ולא פתרנו; האוּמנם?
חדש על המדף
ללמוד תורה בלי סיבות
מנשה ואפרים
ההכנה היא העיקר
מעדנים לאחרים
העיר האסורה
גילוי קיצים
'הרב פירר' של ההייטק
מוטב לסלוח

תשומת לב לצעירים

״וישלח ישראל את ימינו וישת על ראש אפרים והוא הצעיר״ (בראשית מח,יד). ״והוא הצעיר״ – משום שהוא הצעיר הניח עליו יעקב אבינו את יד ימינו. לנוער צריך להקדיש תשומת לב מרובה במיוחד, להשגיח עליו, לאמצו ולחזקו ככל האפשר.

(מאוצרנו הישן)

הברכה הטובה ביותר

״ויברך את יוסף ויאמר... המלאך הגואל אותי מכל רע יברך את הנערים״ (בראשית מח,טו-טז). הפסוק פותח ב״ויברך את יוסף״ ולבסוף הוא מברך רק את הבנים – ״יברך את הנערים״. אלא ״יברך את הנערים״ היא הברכה ליוסף. אין לאדם ברכה טובה מזו, שיהיו בניו ברוכים.

(זוהר)

התכונה החיובית בלבד

״וידגו לרוב בקרב הארץ״ (בראשית מח,טז). מעלה טובה בדגים שהם פרים ורבים, ואין עין הרע שולטת בהם. ואולם יש להם גם תכונה שלילית, ש״כל הגדול מחברו בולע את חברו״. הברכה הייתה אפוא ״וידגו לרוב״ – שיהיו דומים לדגים רק בדבר אחד, במעלה של ״לרוב״, שיהיו פרים ורבים, ולא בתכונה השנייה.

(פורת יוסף)

מחוץ לטבע

קיומם של בני ישראל הוא מחוץ לדרך הטבע, כשם שמחוץ לדרך הטבע הוא שדג יחיה ביבשה – ״בקרב הארץ״.

(חתם סופר)

מעלת הבנים

״שני בניך, הנולדים לך בארץ מצרים, עד בואי אליך מצרימה, לי הם. אפרים ומנשה כראובן ושמעון יהיו לי״ (בראשית מח,ה). יעקב אבינו בא להדגיש את גודל מעלתם של אפרים ומנשה, שאף-על-פי שנולדו ב״ערוות הארץ״, ״הנולדים לך בארץ מצרים״, וחינוכם וגידולם במצרים היה קודם שיעקב ובניו ירדו למצרים – ״עד בואי אליך מצרימה״; בכל-זאת התנהגו כראוי לנכדי יעקב – ״לי הם״.

(לקוטי שיחות)

ברואי הארץ והמים

״וידגו לרוב בקרב הארץ״ (בראשית מט,טז). זו הוראה, שגם ברואי ה'ארץ' צריך שיהיה להם ביטול אמיתי, בדוגמת הביטול של הדגים שבים, המרגישים כי המים הם מקור חיותם. כך ברואי ה'ארץ' צריכים להרגיש את האור והחיות האלוקיים המחיים ומקיימים אותם.

(ספר המאמרים תש״ד)

יתרון האור מתוך החושך

״בך יבורך ישראל... ישימך אלוקים כאפרים וכמנשה״ (בראשית מח,כ). אפרים ומנשה, אף שנולדו ונתגדלו במצרים, לא היו נחותים מראובן ושמעון, שנולדו ונתגדלו באוהלו של יעקב. ככתוב (פסוק ה) ״אפרים ומנשה כראובן ושמעון יהיו לי״. ולא עוד אלא שיהיה בהם עילוי ויתרון מסוים לגבי ראובן ושמעון, המעלה של ״יתרון האור מתוך החושך״, ומשום כך יתברכו בני ישראל באפרים ומנשה דווקא.

(הרבי מליובאוויטש)

ברכה למידות טובות

"ישימך אלוקים כאפרים וכמנשה" (בראשית מח,כ). יעקב אבינו בירך את ישראל במידותיהם הטובות של מנשה ואפרים, שכן מנשה לא קינא באחיו ואפרים לא התגאה עליו.

(רבי צבי אלימלך מדינוב)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)