חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:41 זריחה: 6:05 כ' באדר התשפ"א, 4/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מילות התניא ריפאו את הלב
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1669 - כל המדורים ברצף
התקרבות או התרחקות?
יש חדש
לכל יהודי כוח למסור את נפשו
שיעבוד מצרים
שבועת רבנו הזקן
עשה את תפקידך
תשובה משכנעת
חיבור 'תוהו' ו'תיקון'
מילות התניא ריפאו את הלב
שם האב או האם

בדיוק לפני שנה עבר ר' עקיבא גרומן אירוע קשה: בנו, שמילי, תינוק בן שישה שבועות, ששכב בעגלה, נמחץ תחת שולחן שנפל עליו באולם אירועים, ונפטר למרבה הצער. הטרגדיה פערה חלל עמוק בלב ההורים השבורים וכל בני המשפחה.

ר' עקיבא ('קיבע' בפי חבריו), בן עשרים וחמש, תושב בית שמש, איש חסידות תולדות אברהם-יצחק, הוא זמר חתונות מצליח. הוא גדל במשפחה מוזיקלית, ומביא עמו פן מוזיקלי ייחודי. אחרי המכה הנוראה שניחתה עליו חש קושי להמשיך לשיר ולשמח.

התחבר לתניא

עוד בימי לימודיו בישיבה גילה את תורת אדמו"ר הזקן, רבי שניאור-זלמן מלאדי. "ספר התניא נגע בי", הוא מספר. "התחלתי ללמוד את שיעור התניא היומי, ועשיתי לעצמי קביעות ללמוד את התניא בעיון. במרוצת הזמן התחברתי כל-כך לתניא, עד שאיני יכול לחיות בלעדיו. הספר הזה חושף לפניך את צפונות הנשמה האלוקית ומדריך אותך בהתמודדות היום-יומית עם הנפש הבהמית. התניא חשף לפניי עולם חדש ומופלא".

יום אחד, אחרי המכה שספג, למד את הפרק 'להשכילך בינה', העוסק בהתמודדות עם סבל וייסורים. בעבר כבר למד את הפרק הזה , אבל הפעם קיבלו המילים משמעות מיוחדת: "אבל באמת אין רע יורד מלמעלה והכל טוב, רק שאינו מושג לגודלו ורב טובו, וזהו עיקר האמונה... ובאמונה זו באמת נעשה הכל טוב גם בגלוי". הוא קרא שוב ושוב את המילים המרטיטות וחש שהן מרפאות את הפצע העמוק שנפער בליבו.

שינוי נקודת המבט

"אחרי הטרגדיה", מספר עקיבא, "חבר טוב הציע לי לבצע שיר מיוחד לעילוי נשמתו של בני. הרעיון היה טוב, וחשבתי שאעשה זאת בבוא הזמן. כשקראתי את מילות התניא החלטתי שאלה יהיו מילותיו של השיר".

ואכן, בימים האלה השיק עקיבא את השיר, וזה זכה מייד להאזנות רבות ולשרשרת תגובות. את הלחן כתב מוטי אילוביץ', על העיבוד הופקד משה לאופר, ועקיבא מבצע את השיר לצד מקהלת מלכות. "כל מי שלומד את הפרק הזה מקבל מבט שונה לגמרי על החיים", אומר עקיבא. "המילים הקדושות נותנות כוח להתמודד עם סבל וקשיים, ולהאמין באמת שהכול טוב".

מסר בן שמונה מילים

והוא מוסיף: "המילים האלה שינו את נקודת הראות בתוכי. עברתי בעצמי טרגדיה קשה, ואני רואה הרבה סבל בפעילותי לשמח חולים או אסירים. אבל הפרק הזה החדיר בי את ההכרה שאין רע יורד מלמעלה. ברגע שאתה משנה את דרך ההסתכלות, הכול נראֶה אחרת. ההתמודדות נעשית קלה יותר".

זמן קצר חלף מאז השקת השיר והתגובות זורמות. "לא האמנתי שאקבל כל-כך הרבה משובים", הוא אומר. "אנשים אומרים לי שגם אצלם שינו המילים האלה את זווית הראייה. היו שסיפרו כי פתחו את המקור בתניא, והדברים חיזקו אותם מאוד. המסר שלי לקוראים הוא בן שמונה מילים: לִמדו את הפרק. זה ישנה לכם את החיים".


הכוח להאמין שהכול טוב. עקיבא


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)