חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:27 זריחה: 6:34 י' בתשרי התשפ"א, 28/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הלהבה הגדולה שתחת הסיר
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1664 - כל המדורים ברצף
שינוי אמיתי – כמו חמין
יש חדש
תהליך של השגת שלמות
דרכי החסידים
לחבר מוח ולב
התכלית – עבודה בפועל
עקב של מתפלל
מהפכה במציאות הקיימת
הלהבה הגדולה שתחת הסיר
איסור גיד הנשה

מדי שנה, בחג הגאולה י"ט בכסלו, משתררת אווירת חג בהיכלי ישיבות 'נחלת ישראל' במגדל העמק. הישיבות, קטנה וגדולה, משתייכות לזרם הדתי-לאומי, אבל רוח החסידות נוכחת בהן מאוד – בלימוד, בתפילה, במנהגים.

"קודם כול אנחנו לומדים את משמעות היום הזה", מסביר ראש הישיבה, הרב שניאור-זלמן-מרדכי קץ (50). "התלמידים שלנו באים מהזרם הדתי-לאומי ולכאורה, מה השייכות שלהם ליציאת אדמו"ר חסידי מבית הכלא? בכל שנה אני מדבר לפניהם על עומק העניין, ומחדד מדוע אנחנו חוגגים את החג הזה דווקא".

גלגולו של שם

אבל לפני הכול, מניין השם שניאור-זלמן? הרב קץ מחייך, כמו ציפה לשאלה המתבקשת. "הסבים שלי באו במקורם מעיירה חב"דית ברוסיה", הוא מספר. "אבי, שגדל בדרום-אפריקה, קיבל מאימו ספר של סיפורים על הבעל-שם-טוב. הספר הזה נפח בו את הנשמה החסידית. אמנם הוא למד בישיבות ליטאיות, אבל היה קרוב לחסידות, ואף זכה לכמה 'יחידויות' אצל הרבי מליובאוויטש, וקיבל ממנו הדרכות מעשיות".

עוד מספר הרב קץ על אביו: "אחרי עלייתו לארץ לימד כארבעים שנה בישיבת בני עקיבא בכפר הרא"ה. אבא החדיר בישיבה את דרכי החסידות. גם בבית הייתה אווירה חסידית: לימוד, שמחה וניגונים. בהתחלה היה לי קצת מוזר לשאת את השם שניאור-זלמן, בעודי חי בלב הציבור הדתי-לאומי; אבל במרוצת הזמן למדתי שהשם הזה נותן לי כוח, וכמובן גם מחייב".

ניצחון על הקטרוג

את 'נחלת ישראל', על שם הבעש"ט, הקים לפני שש-עשרה שנים. בישיבה שמים דגש על לימוד חסידות לפני התפילה והחדרת עיקרי החסידות, כמו עבודת השם בהתלהבות, לימוד תורה בדבקות, אמונה בהשגחה פרטית, הפנמת רעיון אחדות ישראל. ויש גם פעילויות של 'הפצה': בכל יום שישי מקימים תלמידי הישיבה דוכני תפילין, בדיוק כמו אחיהם, תלמידי ישיבות חב"ד.

השבוע, בדרשת הכנה שנשא לתלמידיו לקראת י"ט בכסלו, הסביר שהחג הזה מבטא ניצחון על קטרוג שהתעורר: "השאלה המרכזית הייתה אם אנחנו ראויים ושייכים לגאולה. כשהרבי השתחרר מהמאסר זו הייתה אמירה מן השמים שהעולם שלנו ראוי, וזו שמחה גדולה. העולם למעשה התקדם, כמו סיר שלהבת האש תחתיו הוגדלה מקטנה לגדולה. זה תבשיל אחר לגמרי".

נכנסים לתדלוק

הרב קץ סבור שלימוד החסידות הכרחי בימינו: "תורתו של אדמו"ר הזקן חדשנית, מסקרנת ונותנת חיוּת. אחרי שלומדים אותה שואלים רק דבר אחד: איך עבדנו את ה' עד עכשיו? זו תורה הנותנת בהירות שאי-אפשר בלעדיה".

וכך הוא מתמצת את מהותו של חג הגאולה: "מהיום הזה אנחנו מקבלים כוחות לכל השנה. זה הזמן להיכנס לתחנת הדלק ולמלא מכלים של חיות חסידית לכל השנה הבאה. בדורנו יש כל-כך הרבה ניסיונות, ותורת החסידות היא הנותנת אור, אמונה, שמחה, וחיות להתמודדות עם אתגרי הדור".


"איך עבדנו את ה' עד עכשיו?". הרב קץ


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)