חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:40 זריחה: 6:07 י"ח באדר התשפ"א, 2/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ימינך פשוטה לקבל שבים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1654 - כל המדורים ברצף
לגייס כוחות ולסלוח
יש חדש
'שובה' ו'תשובה' – שתי תנועות נפש
תשובה
מילים נוקבות
מחילה ודאית
סלח נא לעם הזה
כשה'יחידה' מתפרצת
ימינך פשוטה לקבל שבים
ברית מילה ביום הכיפורים

צלילים רכים התנגנו באולם בעיר פרובינדס שבמדינת רוד-איילנד שבארה"ב, בשעת ארוחת הצהריים למשתתפי הוועידה השנתית של חברי קורס היהדות העולמי JLI. באחד השולחנות, בין יותר מאלף הסועדים, התנהלה שיחה קצרה שתוביל לאחר מכן לרגע היסטורי, שירגש את אמריקה היהודית.

"תגיד, רוברט", פנה הרב אפרים מינץ אל רוברט מריופול, "האם אי-פעם הנחת תפילין?". האיש נבוך מעט. "לא", השיב, "אני מתרחק מכל דבר יהודי ובפרט דתי". הרב מינץ, מנהל מכון JLI, התלבט מה להשיב לאורח הכבוד שהזמין לשאת דברים בוועידה. הוא ממש לא התכוון לוותר.

משפט מסעיר

קיץ תשי"ג (1953). אמריקה היהודית מצאה את עצמה בטלטלה בעקבות הוצאתם להורג בכיסא החשמל של יוליוס רוזנברג ורעייתו. הם הואשמו בהעברת סודות אטום אמריקניים לסובייטים. הפרשה התפוצצה בקול רעש גדול וגזר הדין חולל סערה בקהילה היהודית. העונש הכבד הוביל בהמשך לפולמוסים מרים. "הושבתם את הזוג רוזנברג בכיסא החשמל בלי סיבה", טענו גורמים ברוסיה.

בתוך כך הועברו ילדי בני הזוג, רוברט ואחיו, למשפחת מריופול, שהייתה מיודדת עם ההורים. "הילדים לא קיבלו חינוך יהודי", מספר הרב מינץ. "לא חגגו להם בר-מצווה ובוודאי לא זכו להניח תפילין. גם הקהילה היהודית התנכרה למשפחה. לימים, כשהבנים הוציאו לאור ספר על הוריהם, בניסיון לנקות את שמם, לא הוזמנו להרצות בקהילות היהודיות".

כשרוברט ענה: 'כן'

לאחר הרהור של רגע פנה הרב מינץ שוב אל אורחו, המתגורר במסצ'וסטס: "רוברט, האם עכשיו, כשאתה אורח שלנו, תסכים להניח תפילין?". רוברט השיב: "תן לי לחשוב על זה". בשלב הזה הרב מינץ הניח לאורחו והשניים המשיכו בארוחה ובשיחה על דא והא.

כעבור כמה שעות עלה רוברט אל דוכן הנואמים לשאת דברים, כאורח הוועידה. ההרצאה הייתה מוצלחת והמשתתפים והמרצה נראו מרוצים. בארוחה הבאה ניצל הרב מינץ את שעת הכושר ושאל שוב את רוברט אם יסכים להניח תפילין. "כן", ענה. הרב מינץ לא בזבז רגע ומיהר להביא זוג תפילין.

בר-מצווה לבן 71

אחרי הנחת התפילין התקשה הרב מינץ לעצור את התרגשותו. הוא לקח את המיקרופון ואמר לנוכחים שבעקבות נסיבות ילדותו, מר רוברט מריופול-רוזנברג לא חגג בר-מצווה ולא הניח תפילין. "עכשיו", הוא הכריז, "זה קרה בפעם הראשונה". יותר מאלף המשתתפים סערו מהתרגשות והחלו לשיר בהתלהבות לחתן בר-המצווה בן השבעים ואחת, שאף הורם על כתפיים.

החגיגה הספונטנית היכתה גלים בארה"ב. "התרגשתי מאוד לחגוג בחברת יהודים רבים כל-כך", אומר רוברט. "זו הייתה חוויה גדולה מאוד. עכשיו הייתי רוצה מאוד ללמוד יותר על היהדות ולהבין את דרכיה".


תמונות שריגשו המונים. רוברט והרב מינץ


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)