חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:42 זריחה: 6:03 כ"א באדר התשפ"א, 5/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

תשובה
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1654 - כל המדורים ברצף
לגייס כוחות ולסלוח
יש חדש
'שובה' ו'תשובה' – שתי תנועות נפש
תשובה
מילים נוקבות
מחילה ודאית
סלח נא לעם הזה
כשה'יחידה' מתפרצת
ימינך פשוטה לקבל שבים
ברית מילה ביום הכיפורים

כוחה של תשובה

דרש רבי יהודה הנשיא: גדול כוחה של תשובה. שכיוון שאדם מהרהר בליבו לעשות תשובה, מייד הוא עולה... ולא עד הרקיע הראשון, אלא עד הרקיע השביעי. ולא עד הרקיע השביעי בלבד, אלא שהיא עומדת לפני כיסא הכבוד. וכן הושע הנביא אומר: "שובה ישראל עד ה' אלוקיך".

(פסיקתא)

התשובה מתקבלת

אף-על-פי שהתשובה והצעקה יפה לעולם, בעשרה ימים שבין ראש השנה ליום הכיפורים היא יפה ביותר, ומייד היא מתקבלת, שנאמר (ישעיה נה,ו) "דִרשו ה' בהימצאו, קראוהו בהיותו קרוב".

(הרמב"ם)

תשובה 'יפה ביותר'

התשובה בעשרת ימי תשובה אינה 'תשובה תתאה', תשובה על החטא; אלא 'תשובה עילאה', השבת הנפש למקורה. זה דיוק הלשון ברמב"ם – "היא יפה ביותר". כלומר, זו 'תשובה עילאה'.

(שיחות קודש)

למעלה מהתשובה

על הפסוק "דִרשו ה' בהימצאו, קראוהו בהיותו קרוב" אומרת הגמרא (ראש השנה יח,א): "אלו עשרה ימים שבין ראש השנה ליום הכיפורים". והלוא בין ראש השנה ליום הכיפורים יש שבעה ימים בלבד ולא עשרה? אלא רמז יש כאן שראש השנה ויום הכיפורים הם חלק מעשרת ימי תשובה, ועם זה יש בהם מהות עצמית שלמעלה מעבודת התשובה שבעשרת הימים האלה.

(הרבי מליובאוויטש)

עסק טוב

התשובה היא העסק הטוב ביותר, כי אחרי התשובה גם ההפסד נעשה רווח; העבירות נהפכות למצוות, בבחינת "זדונות נעשות לו כזכויות".

(עיטורי תורה)

שחטאנו ביצר הרע

"על חטא שחטאנו לפניך ביצר הרע"  (מן התפילה). מכל חמישים ושלושה ה'על חטא' אנו אומרים אחד בלבד על יצר הרע. מפני שבדרך כלל אנו חוטאים ב'יצר הטוב' - חוטאים ומדמים שזה מעשה טוב. רק לעיתים רחוקות אדם מרגיש שהוא עובר עבירה, שחטא "ביצר הרע".

(רבי פינחס הורוביץ)

כל עוד הכלי שלם

"הרי אני לפניך ככלי מלא בושה וכלימה" (מתפילת יום הכיפורים). כולנו משולים לכלי מלוכלך, שדורש ניקוי וקרצוף; אך כל עוד הכלי עצמו שלם, אפשר לרחוץ אותו ולנקותו.

(ה'שר שלום' מבעלז)

הסניגוריה על ישראל

"הס קטיגור וקח סניגור מקומו"  (מן התפילה). השתק את הקטיגור, וקבל כסניגוריה וכהצטדקות את "מקומו" – את מעמדו ומצבו של עם ישראל, את התנאים הקשים והנוראים שבהם הוא שרוי.

(פרח לבנון)

תשובה אחרי נעילה

העולם נוהג לשוב בתשובה בימי הסליחות, אנשי מעשה מקדימים לשוב בחודש אלול, ואני אומר שיש להתחיל בתשובה תיכף אחרי תפילת נעילה ביום הכיפורים.

(רבי ישראל מסלנט)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)