חב''ד כל הלב לכל אחד
תרומה | לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:43 זריחה: 5:51 י"ד באב התשפ"א, 23/7/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

השותפים מצאו השקעה בקזחסטן
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1647 - כל המדורים ברצף
עומק המשמעות של חתונה
יש חדש
כשהלילות מתארכים הספרים נפתחים
קריאת שמע
השאלה שהטרידה
הנחמה מנחמת
ביקור פתע
תפילה לגאולה
השותפים מצאו השקעה בקזחסטן
שמירת הבריאות

שני השותפים נחתו באלמטי (אלמא-אטא), העיר הגדולה בקזחסטן, וציפו בהתרגשות לביקור בציונו של המקובל רבי לוי-יצחק שניאורסון, אביו של הרבי מליובאוויטש, הטמון בבית העלמין המקומי. בדרכם למקום שיחזרו את הסיפורים ששמעו בילדותם, בהיותם חניכים בקֶמְפְּ החסידי 'גן ישראל ניו-יורק', המתקיים בחודשי הקיץ, על מסירות נפשו של רבי לוי-יצחק למען היהדות, על גלותו הקשה ועל הסתלקותו בעיר הקזחית הרחוקה.

הם פסעו יחד בשביל הצר המוביל אל הציון, בציפייה לראות מבנה גדול וקהל רב. אכזבתם הייתה גדולה. "המקום היה חשוך ועלוב למדיי", מתאר ר' אברהם (אבי) שאולזון מפלורידה. "אמנם הושקעה שם עבודה, המצבה שופצה, נבנה שביל הגישה ועוד, אבל הרגשנו שציונו של איש דגול כזה ראוי להרבה יותר". בינו ובין שותפו, ר' שמואל שטרן מניו-יורק, התגבש הרעיון להשקיע במקום, ולהפוך את יום ההילולא, כ' במנחם-אב, ליום שבו יפקדו המונים את הציון.

ההצעה בהרי הנופש

שאולזון ושטרן שמעו בילדותם על דמותו של רבי לוי-יצחק. "סיפור חייו נגע בנו מאוד", אומר שטרן. "מסירות נפשו למען היהדות מול גזירות הקומוניסטים. עמידתו האיתנה מול הלחצים שהופעלו עליו, כשהוא יודע שחייו בסכנה. העינויים שעבר בחקירות. הגלות הקשה שנכפתה עליו. המחלה שחלה בה בגלותו וממנה הסתלק".

הזיכרונות האלה התעוררו בהם לפני שמונה שנים, כאשר נפשו בקיץ בהרי מדינת ניו-יורק. "ידידנו הרב שלום דוכמן, מנהל 'כולל חב"ד', פגש אותנו, וסיפר על נסיעתו הצפויה לאלמטי ליום ההילולא. הוא הציע לנו להצטרף", מספר שאולזון. "מעולם לא הייתי שם ולא חשבתי שאי-פעם אבקר במדינה הזאת. אבל דיברתי על כך עם שותפי והחלטנו לנסוע".

מתאורה ועד מסעות

בעקבות הביקור הראשון החליטו השניים לממן התקנת תאורה טובה באזור הציון. יוזמה גררה יוזמה, ובשנים האחרונות השניים עומדים מאחורי שורת פעולות הקשורות בזכרו של רבי לוי-יצחק, ובראשן מימון אש"ל מלא לעולים לציון ליום ההילולא.

הם היו המממנים העיקריים של מסע מאות משלוחי חב"ד ברחבי אירופה לציון לפני כשנתיים. לפני שנה מימנו מסע של אנשי חינוך מכל רחבי הארץ. השנה הם עומדים מאחורי הזמנת מאות ראשי ישיבות ור"מים מישיבות ברחבי הארץ, למקום, לצד שלוחי חב"ד מנקודות שונות בעולם.

נקודה שנצרבה בלב

"אחד הדברים שמאוד נגעו לליבנו", הם אומרים, "זו העובדה שהרבי עזר לאנשים רבים כל-כך בכל העולם, ואילו אביו הגדול לא ראה את בנו ביום חתונתו, ואחר-כך הוגלה לאזור קשה, שתנאי החיים בו בלתי-אפשריים, ולא זכה לפגוש שוב את בנו. זו נקודה שנצרבה בליבנו. הצדיק הקדוש הזה גם נסתלק ונטמן במקום נידח כל-כך. כשאנחנו באים לציונו, וזוכים לסייע לעוד יהודים לבוא למקום, יש לנו הרגשה שאנחנו שותפים בדבר נשגב ונעלה".


שאולזון (ראשון מימין) ושותפו שטרן (ראשון משמאל) בציון (צילום: יחזקאל איטקין). למטה: שאולזון בכניסה למתחם


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)