חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:37 זריחה: 6:11 ט"ו באדר התשפ"א, 27/2/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

להיות בן-בית אצל רשב"י
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1634 - כל המדורים ברצף
הילדים יאחדו את העם
יש חדש
תמימים ומובחרים בעבודה הרוחנית
קידוש השם
בלי שאלות
סגולה לילדים
זכותו מגינה
מהזוהר ועד הגאולה
להיות בן-בית אצל רשב"י
טהרת כוהנים

המולה רבה במירון בימים האלה. קידוחים, בניית פירמידות ואוהלים, הצבת מחסומי משטרה, צפירות רכבי ביטחון. הכול נערכים להילולת התנא האלוקי רבי שמעון בר-יוחאי בל"ג בעומר. בתוך הציון עצמו, כמו מנותקים מקדחת העבודות בחוץ, יושבים כחמישה-עשר אנשים, שקועים בספר חסידות ומקשיבים לשיעורו של ראש 'כולל תורת רשב"י', הרב אסי שפיגל.

"לרקוד עם ההמונים בציון רשב"י זו חוויה עילאית", אומר הרב שפיגל (48). "אבל כשאתה לומד מדי יום, במקום הקרוב ביותר לרשב"י, את פנימיות התורה, שאותה החל רשב"י לגלות – התחושה עוצמתית הרבה יותר. הקשר נעשֶה פנימי ועמוק. אתה מרגיש בן-בית אצל רשב"י. יושבים איתנו יהודים מכל הגוונים והעדות, יחד כל שבטי ישראל, כמו הקשת הרחבה של הבאים אל ציונו של התנא האלוקי".

שמחה מושכת

הרב שפיגל, תושב עיר המקובלים צפת, נולד בתל-אביב. ילדותו עברה עליו בעיר פתח-תקווה. סבו היה ממקימי המשרד לענייני דת ויו"ר המפד"ל, אביו – פרופסור ותלמיד חכם – שימש ראש המחלקה לתלמוד באוניברסיטת בר-אילן. "קיבלתי בבית חינוך מאוד תורני, וכבר בגיל צעיר נמשכתי לדמויות של רבנים", הוא מספר. "בהיותי בן שתים-עשרה ראיתי סרט על הרבי מליובאוויטש ונמשכתי כבמטה קסם".

במרוצת הזמן הבין מה היה הדבר שמשך את ליבו: "בימי ילדותי שמחה לא הייתה דבר שראית ביום-יום של הציבור הדתי. ופתאום אני רואה וידאו של רבי, שמנצח על פרץ של שמחה סוחפת ופנימית. זה נגע בעומק נפשי".

כמו תחנת רכבת

הנער למד בישיבות חב"ד, וכשבגר מעט טס ללמוד בחצר הרבי. שם נשאר כשבע שנים, הוגה בתורה ומשתתף בקביעות בהתוועדויות של הרבי. לאחר מכן נסע לשליחות בנפאל, והיה ממייסדי הסדר הגדול בקטמנדו. הוא מילא עוד שליחויות ברחבי העולם, עד שחזר ארצה לפני כמה שנים והתיישב בצפת.

ציון רשב"י במירון משך את ליבו. הוא הצטרף לפעילות בית חב"ד ביישוב, בניהולו של הרב יוסף-יצחק הלפרין. בכל ליל שישי היה מתוועד עם המבקרים המתחלפים. "להתוועד אצל רשב"י זה תמיד מאתגר. אין לך מושג מי הקהל שישתתף. זה כמו תחנת רכבת. אם האנשים מוצאים עניין, הם נשארים ומקשיבים", הוא אומר בחיוך.

החיים משתנים

לפני כשנה החליט הרב הלפרין להקים כולל חסידות בשעות הערב. הוא ביקש מהרב שפיגל לשמש ראש הכולל. "באים אברכים ממירון, מצפת ומיישובי הסביבה", מספר הרב שפיגל. "יש תכנית לימודים מסודרת, עם מלגות, וכך מדי יום ביומו אנחנו לומדים יחד את פנימיות התורה".

גם המבקרים מצטרפים. "יום אחד ביקר במקום יהודי מקריית-ספר, הצטרף אלינו, ובסיום הלימוד אמר לי בהתרגשות: 'זו הפעם הראשונה בחיי שלמדתי מתורת החסידות'. אחד האברכים אמר לי שהלימוד בכולל שינה לו את החיים. במרוצת השנים זכיתי להיות במקומות רבים בעולם, אבל כאן נובע המעיין עצמו", אומר הרב שפיגל.


המעיין עצמו. הרב שפיגל עם אברכי הכולל


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)