חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:26 זריחה: 6:05 כ"ב באב התש"פ, 12/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הקדוש-ברוך - הוא
מן המעיין

נסתרות דרכי ה'

דרכי ה' נסתרות מאיתנו, וכך צריך להיות. בשום פנים ואופן לא הייתי ממליך עליי אלוקים שדרכיו מובנות לאדם בשר-ודם, טיפה סרוחה.

(רבי מנחם-מענדל מקוצק) 

 אין עוד שום מציאות

"אתה הראת לדעת כי ה' הוא האלוקים אין עוד מלבדו" (דברים ד,לה). המשמעות של "אין עוד מלבדו" אינה רק שאין חלילה אלוקה חוץ מהבורא יתברך, אלא שאין עוד שום מציאות כלל. שכן כל המציאות בטלה לגמרי לחיות האלוקית המחיה אותה בכל רגע ובוראת אותה מאין ליש, וממילא "אין עוד", כי חוץ מהקב"ה הכול הוא בבחינת אין ואפס ממש.

(דרך מצוותיך)

 היכן הקב

שאלו חסידים את רבי מנחם-מענדל מקוצק: היכן מקומו של הקב"ה. השיב להם: בכל מקום שמניחים לו להיכנס.

היכן אין הקב"ה נמצא?

כשהיה רבי יצחק-מאיר מגור בן שש שנים אמר לו אדם אחד: "אתן לך זהוב אם תאמר לי היכן נמצא הקב"ה". קפץ הילד והשיב: "אתן לך שני זהובים אם תאמר לי היכן הוא לא נמצא".

 קשורים ל"אחד"

"ומי כעמך ישראל גוי אחד בארץ" (שמואל-ב ז,כג). פירש זאת רבנו הזקן בעל התניא: עם-ישראל, גם כשהוא שקוע "בארץ", בארציות העולם, עדיין הוא "גוי אחד" – קשור עם ה' אחד. השם יתברך ברא מהרוחניות - גשמיות, ועם-ישראל יוצר מהגשמיות - רוחניות.

 הקב"ה כצייר

"אין צור כאלוקינו אין צייר כאלוקינו" (ברכות י,ד). פירשו חסידים: ככל שצייר יכול לעשות תמונה חיה ומוחשית יותר, הוא נחשב מומחה גדול יותר. הווי אומר שמומחיותו ביצירת רושם מוטעה, כאילו הציור שאינו חי - חי הוא. אף הקב"ה כן: הוא ברא עולם שנראה כמציאות עצמאית, אך לאמיתו של דבר כל קיומו נובע מן החיות האלוקית השופעת בו בכל רגע. 

(אוצר פתגמי חב"ד)

 האוצר השמור

רבי אהרן מקרלין היה אומר: הכול יכולים לקחת מן האדם, רק לא את האלוקים שבליבו.

 

 המאריך ב"אחד"

"כל המאריך באחד מאריכים לו ימיו ושנותיו" (ברכות יג,ד). כל המרבה ומאריך להתבונן באחדות הבורא, ובכל דבר הוא רואה את הבורא ואת השגחתו הפרטית, והוא מתמסר לפרסום וגילוי ה"אחד" בעולם כולו, "מאריכים לו ימיו ושנותיו" נותנים לו אריכות ימים ושנים טובות ומאירות באור התורה ועבודה, להצליחו בעבודתו.

(ספר המאמרים קונטרסים) 


 
 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)