חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:59 י"ג באב התש"פ, 3/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הפה הבין-לאומי של חברון
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1610 - כל המדורים ברצף
מה למסגד בקברי אבותינו?
יש חדש
עבודה חדשה אחרי מאה
הברכה לאברהם
אפס אחת
תפילה ביישוב הדעת
קרב המים
חיים בלתי-נפסקים
הפה הבין-לאומי של חברון
הגבהה וגלילה

כאשר ישי פליישר, הדובר הבין-לאומי של היישוב היהודי בחברון, מלווה משלחות של אישי ציבור ועיתונאים מחו"ל, הם נשארים פעורי פה. העמדות החד-צדדיות שעמן באו לסיור, מופרכות זו אחר זו, על-ידי עובדות, עדויות ונתונים.

הוריו עלו מרוסיה בשנת תשל"ב. ישי נולד כעבור חמש שנים. בהיותו בן שמונה היגרו הוריו לארה"ב והשתקעו בניו-ג'רסי. "עד אז לא היו הוריי שומרי מצוות, אולם בארה"ב התקרבו ליהדות, במידה רבה בזכות שליחי חב"ד. אותנו שלחו לבית ספר יהודי, מה שהוביל את כל המשפחה לשמירת תורה ומצוות", הוא מספר.

חופה באינתיפאדה

בהיותו בן שבע-עשרה חזר ישי לארץ, ללימודים בישיבה במעלה אדומים. בהמשך נסע לארה"ב לשבע שנות לימודים בבית ספר למשפטים ב'ישיבה יוניברסיטי'. הוא הקים עם חברים את תנועת 'קומה', שעודדה יהודים לעלות ארצה. "עלינו בעצמנו עם קבוצה לא קטנה", הוא מספר. "התגוררנו תחילה בבית אל ובהמשך כשבע שנים במעלה הזיתים. לפני שבועיים עברנו לאפרת".

הוא חש קשר נפשי עמוק לחברון: "כאשר עמדתי להינשא לרעייתי, אמרתי לה שאני רוצה שנעלה ארצה. היא הסכימה. זה היה בשנת תשס"ב, בשיאה של האינתיפאדה השנייה. החלטנו להתחתן במערת המכפלה. המטרה שלנו הייתה להראות נוכחות וכמובן לקדש שם שמים".

בסיס האנושות

כבר שנתיים הוא ממלא את תפקיד הדובר הבין-לאומי. "בתדרוכים לאישי ציבור מהעולם ולתקשורת זרה אני מתחיל בציון העובדה שהמערה בפרט וחברון בכלל הן הבסיס לאנושות כולה (אדם וחווה קבורים במערת המכפלה), והשורש לכל המאמינים בה' אחד (אברהם אבינו). אני מוכיח שלאורך כל השנים הייתה נוכחות יהודית כמעט רצופה בחברון ובמערת המכפלה".

פליישר כבר למד להתמודד עם השקרים שהערבים מפיצים. "אני לוקח את האורחים לנקודת תצפית, שממנה רואים את כל העיר. אני מראה להם בשטח עד כמה אנחנו מיעוט, המאוים על-ידי רוב ערבי. הצבא מונע מהערבים לעשות את מה שעשו בפרעות תרפ"ט".

נגד אונסק"ו

החלטת ארגון אונסק"ו של האו"ם, שמערת המכפלה היא אתר מורשת פלסטיני, העמידה אותו ואת מנכ"ל היישוב היהודי אורי קרזן בחזית ההסברה נגד ההחלטה. "הצלחנו להציף את השערורייתיות שבהכרזה, עד שגם אנשי שמאל גינו אותה. המחאות שהובלנו גרמו בין השאר להכרזת נשיא ארה"ב על פרישה מאונסק"ו".

הוא מוכן לכל שאלה או מתקפה. "אני נשאל מדוע לרכז כוחות צבא גדולים כל-כך על התיישבות יהודית קטנה. והנה האמת: בזכות היישוב היהודי מבקרים בחברון שמונה-מאות אלף מבקרים בשנה. לולא ההתיישבות היהודית, זה לא היה קורה. רוצים הוכחה? ראו מה קורה בקבר יוסף".

אחד ההישגים הגדולים שלו הם הקשרים שפיתח עם תושבים ערבים בעיר. "אני מביא קבוצות אורחים לערביי חברון, המנהלים קשר טוב איתנו, והם אומרים בפה מלא כי הם מחכים ליום שישראל תחזור לריבונות מלאה בעיר".


פליישר בשטח. עובדות מול שקרים


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)