חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:35 זריחה: 5:59 י"ג באב התש"פ, 3/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

קרב המים
מעשה שהיה

מדורים נוספים
שיחת השבוע 1610 - כל המדורים ברצף
מה למסגד בקברי אבותינו?
יש חדש
עבודה חדשה אחרי מאה
הברכה לאברהם
אפס אחת
תפילה ביישוב הדעת
קרב המים
חיים בלתי-נפסקים
הפה הבין-לאומי של חברון
הגבהה וגלילה

"זה הרבי! זה הרבי!", נשמעו קריאות ברחבי הגן. מתחת לאילנות המלבלבים, שענפיהם התנוענעו ברוח הקלילה של בין הערביים, החלה להיווצר התגודדות סביב דמות הדורת פנים.

זה היה בימי השתלטות האימפריה הרוסית על פולין. המרד הפולני דוכא באכזריות, ועם זה, ההנהגה היהודית, ובראשה צדיקי פולין, כמו רבי יעקב-אריה גוטרמן, הסבא הקדוש מרדזימין, תמכה בלוחמים הפולנים.

כאשר נכשל המרד, הוסיפו הצדיקים להתייחס לשלטון הרוסי בהסתייגות. הללו השתדלו להימנע ממפגש עם נציגי השלטון הרוסי. גם ה'סבא' מרדזימין השתמט מקשר כזה, וסירב להצטרף למשלחות שנועדו עם המושלים הרוסים.

באותה עת נחשב גן קרשינסקי בוורשה לאחד האתרים החביבים על צמרת השלטון. הגן המטופח ומגוון שירותי המרפא שניתנו במתחם משכו לשם את בני האצולה הגבוהה. בגן היה מוקד למכירת מים מינרליים, שיובאו במיוחד מחוץ לארץ, ונחשבו משקה מרפא שנשתה בהוראת רופאים, בשעת טיול באוויר הצח.

גנרלים ופקידים בכירים נהגו לטייל בגן, כשהם לוגמים מים מינרליים בארשת חשיבות, ואגב כך מתרועעים עם עמיתים ורוקמים קשרים. להבדיל, גם צדיקים ורבנים נודעים ביקרו בגן לצורכי מרפא.

רופאו של ה'סבא' הורה לו לחזק את בריאותו בשתיית מים מינרליים. בשל חולשתו לא היה ביכולתו לצאת לאתרי מרפא בחוץ לארץ, והוא הסתפק בביקורים בגן קרשינסקי. מדי קיץ היה בא לוורשה עם משמשיו, ותמיד התאסף סביבו קהל רב שביקש לחזות בדמותו הקורנת. מקורביו נהגו להוליכו בשבילים צדדיים, כדי לחמוק מעין ההמון, אולם תמיד נמצאו מבקרים, ובהם גויים, שהצליחו לאתר את הצדיק ולהתקרב אליו.

אחד מהם היה מפקד משטרת ורשה, איש זקן ואנטישמי, שנהג לפקוד את המקום בתדירות. אף שהיה שונא ישראל מוצהר, חש רצון להכיר את הצדיק המדובר. הוא הבחין ברבי הצועד בחברת חסידיו והתקרב אליו. "סליחה, רבי!", קרא בקול.

הצדיק הסב ממנו את עיניו. "שאל אותו לרצונו", אמר קצרות למשמשו. המלווה פנה אל מפקד המשטרה, שהתעניין בחייו של הצדיק ובמעשיו, ונתן לו סקירה קצרה, ככל שהמפקד הצליח להבינה.

באותו ערב הסב המפקד עם חבר מרעיו, וסיפר להם על רשמיו מהמפגש עם המנהיג היהודי. "ודאי גם ממך התרחק בהפגנתיות", העיר מישהו. "הרי הוא בז לכולנו!".

"אכן", קרא המפקד בכעס עצור, "עכשיו אני מבין את פשר יחסו הצונן כלפיי!".

"הירגע!", הניח חברו את ידו על כתפו, "אינני מציע לך להתעסק איתו. הוא איש קדוש. היזהר; אתה עלול להיפגע!".

"אתה צודק", הפטיר המפקד בהשלמה, "עדיף להימנע מלהסתכסך איתם". אחרי רגע התחדש זעמו, והוא שב וקרא: "אבל מים מינרליים בגן קרשינסקי הוא כבר לא ישתה!".

למחרת זומן מוכר המים לתחנת המשטרה, והוזהר שלא למכור עוד מים לרבי, שאם לא-כן – יילקח ממנו רישיון המכירה. האיש הכיר בגדולת הצדיק ונבהל מאוד. גם הוא פחד להרע לעושה הנפלאות המפורסם. החליט האיש להתעלם מן הפקודה, ובלבד שלא להיקלע לעימות עם הצדיק.

אלא שבלשי המשטרה ארבו לו ותפסו אותו מפר את הצו. המוכר נעצר והובל באזיקים אל המפקד הזועם. "עבריין חצוף!", שאג עליו הלה, "כעת לא רק שיישלל רישיונך, אלא תישלח למחנה כפייה בסיביר".

חיוורון עלה על פניו של האיש. "אומר לך את שאירע", אמר בקול רועד. "גמרתי בדעתי לציית להוראתך, אולם ברגע שבא הרבי לקנות מים – נפל עליי פחד נורא, ולא הצלחתי לעצור בעדי מלשרתו. ובכן, זאת אעשה: אגש אל מעונו של הרבי ואודיע לו שאחדל מלמכור לו מים!".

מיד מיהר מוכר המים אל אכסנייתו של הצדיק. קהל רב צבא על הפתח, בתקווה להביט ברבי ולהתברך מפיו. האיש נדחק בין הממתינים, עד שאיתר את אחד המשמשים וסיפר לו דברים כהווייתם. המשמש נכנס אל הרבי וסיפר לו את דברי מוכר המים המפוחד. "אמור לו שלא ידאג!", ביטל הרבי את הדברים בהינף יד, "האיש כבר איננו המפקד העליון בוורשה".

דבריו המפתיעים של הרבי לא התקבלו בקלות על לב האיש. חרדתו מזעמו של המפקד לא שככה. המשמש נזקק להרגיעו. "אם הרבי אומר, אין לך מה לדאוג!", הבטיחו.

בבוקר יצא המפקד למשרדו, ודחק בעגלון להאיץ את נסיעתו. פתאום נשמעה חבטה עזה. המרכבה התנגשה במרכבה חולפת והיטלטלה כהוגן.

המפקד נחבל ויצא מהמרכבה רותח מכעס. הוא ניגש אל העגלון השני, כאשר עיניו יורות זיקי אש. בזעמו שלף את חרבו מנדנה והנחית אותה על צווארו של העגלון האומלל, שנפצע קשה ולאחר מכן מת.

דבר הרצח הסעיר את ורשה. המפקד הודח מתפקידו בבושת פנים, ואף נמלט על נפשו אל מחוץ למדינה. את גן קרשינסקי כבר לא פקד לעולם.

(על-פי 'הסבא קדישא מרדזימין')


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)