חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:51 זריחה: 5:58 י"ב בחשון התשפ"א, 30/10/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

הזמנה לסיור בבית המקדש
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1593 - כל המדורים ברצף
מאחורי הצעקה על 'הדתה'
יש חדש
תפילת המנהיג על המנהיג
קנאות
שתי בקשות
איפה לחפש
חלום במחנה
עת לבנות
הזמנה לסיור בבית המקדש
שש זכירות

"הנה ההיכל!", קורא מדריך הסיור שלנו, ולנגד עינינו מתנוסס היכל ענק ומרהיב. "כאן לשכות האוצר", הוא מצביע על שערים גדולים, ומאיר אותם בפנס בוהק. "מול ההיכל אתם יכולים להבחין בחמש-עשרה המדרגות שעליהן עמדו, ניגנו ושרו הלוויים בזמן הקרבת הקרבנות.

"ועכשיו", ממשיך המדריך, כשאנו מנסים להדביק את הקצב, "נצא מעזרת הנשים לרחבה החיצונית, וניכנס לעזרת ישראל. שלושה שערים מובילים לעזרה זו. החצר הפנימית מוקפת בסטווים של שתי שורות עמודים. מפלס זה גבוה מעזרת הנשים. בחלקו הוא מרפסת תלויה מעל עזרת הנשים. סורג פנימי מפריד בין עזרת ישראל לעזרת כוהנים". כאן מבטנו פונה למזבח החיצון, מזבח העולה, ועכשיו שיא הביקור. "מי שלא ראה בניין הורדוס - לא ראה בניין נאה מימיו", אמרו חז"ל, ואנו נכנסים פנימה להיכל המרשים ונחשפים למתרחש בקודש פנימה.

מסלול עולי הרגל

המדריך הווירטואלי הוא יהודה וינוגרד (59), תושב שבי שומרון, שהשיק שחזור ממוחשב של הר הבית, לאחר מבצע ההרחבה של הורדוס, על-פי מחקריו של הד"ר יהושע פלג מאוניברסיטת בר-אילן.

הסרטון מלוּוה כתוביות בעברית, ומוביל את הצופים במסלול עולי הרגל; שערי חולדה, מחלף רובינסון, 'אורוות שלמה', רחוב הגיא, הסטווים ההיקפיים, החצר הפנימית, החיל, הסורג, עזרת הנשים, עזרת ישראל, עזרת כוהנים, חמש-עשרה המעלות, הדוכן, לשכות האוצר, המזבח החיצון, המקדש, האולם, מגדלי המדרגות, ההיכל, השולחן, מזבח הקטורת, המנורה, הפרוכת ועוד.

אנשי מקצוע

וינוגרד, יליד בנימינה, עבר להתגורר בשומרון יום אחרי חתונתו. שנים רבות עסק בפיתוח לומדות, במרכז לטכנולוגיה חינוכית. הוא קידם מדיות חינוכיות, מתוך הבנה שזו הדרך הנכונה להמחשה ולפיתוח רצון ללמוד. "לילדים וגם למבוגרים", הוא מדגיש, "זו הדרך שממחישה יותר מכול את החומר הנלמד".

לאחר פרישתו מעבודתו, החל לעסוק בהדמיות ממוחשבות בתלת-ממד של אתרים ארכאולוגיים יהודיים. "היה ברור שבית המקדש הוא האתר הראשון שלנו", אומר וינוגרד. "ראיתי יום אחד כתבה על הד"ר פלג, שעשה מחקר בתחום, ופניתי אליו. התחברנו, והמיזם יצא לדרך. בהמשך עשיתי עוד פרויקטים הקשורים לבית המקדש".

לחקור את החוקרים

השחזור הממוחשב ארך כחצי שנה. "העבודה הטכנית קלה יחסית", הוא מצטנע, "החלק היותר מורכב הוא לחקור את החוקרים... בשחזור צריך להציג אורך, גובה, רוחב, אבנים, רצפה, כל הפרטים הטכניים, הדורשים את הנתונים המלאים".

הוא מקבל תגובות חמות מהורים ומורים, הממליצים על ה'סיור', בפרט בשלושת השבועות שבהם עוסקים בהלכות בית הבחירה. "אני חושב שבכל דור ובייחוד בדורנו חשוב לכולם לחקור ולהבין את מבנה המקדש", הוא מסיים.


וינוגרד על רקע השחזור הממוחשב


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)