חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:58 זריחה: 6:52 כ"ד בתשרי התש"פ, 23/10/19
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החג של אגרונום הכשרוּת
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1571 - כל המדורים ברצף
להיות שמח אבל לא מרוצה
חדש על המדף
ה' נמצא בפרטים הקטנים
שירת הים
אין זמן לחכות
בסיס ניסי
ספינות שהתחלפו
ההשקעה באילן
החג של אגרונום הכשרוּת
הפרשה על פירות מחוברים

בימים הסמוכים לט"ו בשבט הרב שלמה ברנדווין, אגרונום מערכת הכשרות של העדה החרדית, גומא קילומטרים רבים ברכב 4X4, עם צוות המומחים שמלווה אותו. הם מבקרים במאות מטעים ברחבי הארץ, ובודקים אם כבר יש פריחה בעצים העומדים להיכנס לשנה הרביעית, דבר הקובע את דינם לעניין ערלה.

"ט"ו בשבט הוא החג שלנו", אומר לנו הרב ברנדווין, בדרכו למטע אי-שם בצפון. שלושים שנה הוא משמש אגרונום ונמצא כל הזמן בשטח. "אגרונום הוא רופא של עצים. בפועל, גם מי שמבינים בתורת העצים מכוּנים בתואר זה", הוא מסביר.

מתי הספירה מתחילה

אחד מתחומי העיסוק העיקריים שלו הוא להבטיח שלא ישוּוקו לצרכני הכשרות המהודרת פירות ערלה, פירות העצים בשלוש השנים הראשונות לנטיעתם. "בערלה יש היבטים רבים", הוא מקדים. "בשלוש שנות הערלה צריך להשמיד את הפרי, כי הוא אסור בהנאה. תפקידנו לעקוב אחרי המטעים שעליהם אנו נותנים כשרות, ולוודא שאכן הדבר מתבצע".

האם מתחילים לספור את שנות הערלה מרגע הנטיעה במשתלה או משלב ההעברה למטע הקבע? הרב ברנדווין מסביר כי יש שיטה המאפשרת את העברת השתיל בדרך שלדעת פוסקים מסוימים מכלילה את תקופת המשתלה בתוך שנות הערלה. "במערכת הכשרות שלנו לא נותנים הכשר לשיטה הזאת", הוא מגלה. "עם זה, אנו מאפשרים לחקלאי לקבל הכשר ממערכת כשרות אחרת לפירות שיגדלו בתקופה זו. את הכשרות שלנו הוא יקבל רק לאחר השנה השלישית מהנטיעה במטע. גם כאן יש צורך במעקב מסודר ובספירה מחודשת לאחר השתילה במטע".

השמדה כואבת

איך מסבירים לחקלאי שעליו להשמיד יבול טוב ואיכותי? "זה לא קל", הוא אומר. "חקלאים עושים זאת עם דמעות בעיניים. צריך להבין שמדובר בכמויות עצומות. לעתים החקלאי צריך להביא אוטובוס של פועלים רק כדי להשמיד את פירות הערלה.

"בעלי מטעים מסורתיים מבינים שהם זוכים לקיים את מצוות התורה, אבל יש חקלאים קיבוצניקים שקשה להם עם זה. אני אומר להם: 'בעזרת השם יהיה לך טוב בשנים הבאות ותרוויח'. הם מבינים שמשתלם להם להפסיד את יבול הערלה ולקבל את ההכשר המהודר, שפותח לפניהם את שוק המהדרין הגדל והולך. לפחות זה מנחם".

מעקב טכנולוגי

גם בשנת השמיטה שחלפה היו ידיו מלאות עבודה. "היינו צריכים לאשר כל יום עשרות משאיות שיצאו לשוק ולא היה רגע פנוי", הוא מתאר. לפעמים הוא נתקל בחקלאים שניסו לעשות מעשי רמייה תחת אפם של המשגיחים. "כל הונאה של חקלאי גרמה להפסקת העבודה איתו. אין משחקים", הוא מודיע חד-משמעית.

הרב ברנדווין וצוות המומחים שלו נעזרים באמצעים טכנולוגיים שמסייעים להם לסמן שטחים שאושרו ולבצע מעקב צמוד. "האמצעים הללו מסייעים למפות את המטעים ולהגן על יהודים שלא ייכשלו באכילת ערלה", הוא מסכם. "זו המטרה העומדת כל הזמן לנגד עינינו".


השגחה צמודה. הרב ברנדווין


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)