חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 19:27 זריחה: 6:04 כ' באב התש"פ, 10/8/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

יהודי התהילים כאן ועכשיו
חיים יהודיים

 

הרב בידרמן ואומרי התהילים. לא החסיר יום

דברי-ימיה של החסידות שזורים סיפורים נפלאים על מעלתם של יהודים פשוטים האומרים תהילים בחום ובתמימות. הבעש"ט, שנשמתו הגדולה ירדה לעולם לפני שלוש-מאות ושש שנים, בח"י באלול תנ"ח, גילה את העומק בנשמת כל יהודי וביטל את הפערים בין יהודי אחד למשנהו – בין יושב בית-המדרש לאיש הפשוט, בין גדול הלמדנים לאומר התהילים (ה"תהילים זאגער"). את כולם חיבר לדבוקה אחת של אהבת ה', אהבת ישראל ואהבת התורה.

במרכז בני-ברק  יש פינה מיוחדת במינה, שבה כאילו קם לתחייה העולם הקסום מהסיפורים מימות הבעש"ט. זה בית-המדרש של חסידי לעלוב, השוכן בטבורו של רחוב רבי עקיבא. מדי יום ביומו מתכנסים בבית-המדרש המוני יהודים, מכל העדות והשכבות, לאמירה בצוותא של כל ספר התהילים. שעתיים תמימות, בין השעות שתיים וארבע אחה"צ, גודשים את המקום חסידים וליטאים, אשכנזים וספרדים, למדנים ופשוטי-עם, אנשי-עסקים ונזקקים, ואומרים יחדיו את כל ספר התהילים.

יום-יום, גם בחגים

בתום אמירת התהילים נושאים הכול את תפילת 'יהי רצון', הנאמרת בסוף התהילים, וכשמגיעים לאמירת יג המידות אוחזת באוויר אש יוקדת של התלהבות, כאשר הכול יחדיו קוראים בקול גדול – "ה', ה', א-ל רחום וחנון...". אלה רגעים מרטיטים שצריך להיות עד להם כדי לחוש את העוצמה הטמונה בהם. לבסוף נקראים שמותיהם של מאות יהודים, מהארץ ומחו"ל, הזקוקים לישועה מכל סוג שהוא.

מאחורי היוזמה הייחודית – המתקיימת זה כמה שנים – עומד הרב אלימלך בידרמן, בנו של רבי אלטר-אלעזר-מנחם מלעלוב זצ"ל. הרב בידרמן החל בכך במהלך ה'שבעה' לפטירת אביו, ומאז לא החסיר אפילו יום אחד. בכל יום ויום – ובכלל זה ימי שישי ושבתות, ערבי חג וחגים, ואפילו ראש-השנה ויום-הכיפורים – נוהרים ההמונים לאמירת כל התהילים.

בזרועות פתוחות

בין המתמידים לאמירת התהילים יש גם יהודים קשי-יום, הזוכים בתמיכה מיוחדת. כך משמש המקום מוקד לעזרה כפולה – תפילה לזכות עם-ישראל והנזקקים לישועה מיוחדת, לצד תמיכה באומרי התהילים עצמם.

ר' יעקב כהן, יד-ימינו של הרב בידרמן בארגון המפעל הייחודי (המכונה 'מרכז התהילים'), הוא תושב בני-ברק ובן עדות המזרח. החיבור בין השניים הוא דוגמה מצויינת למתרחש במקום. "המפעל שלנו מתנהל ברוח הבעש"ט", אומר כהן. "כל יהודי המבקש להצטרף לחבורת אומרי התהילים מתקבל בזרועות פתוחות. הנה, למשל, לפני כמה חודשים הופיע במקום יהודי שעלה מחבר-העמים ובקושי הכיר צורת אות. כיום הוא שומר תורה ומצוות ומאומרי התהילים הנאמנים ביותר".

באים לבקש

סביב הגרעין הקשה של אומרי התהילים אפשר לפגוש אנשים שהגיעו ליום, ליומיים או לשבוע. ביניהם מי שהם או יקיריהם זקוקים לרפואה, אנשים העומדים לפני הכרעה חשובה בחיים, או גם חתנים ביום חופתם. כל אלה באים להצטרף להמוני אומרי התהילים הקבועים.

ואם כל השנה כך – בימים אלה של חודש אלול, ימי הרחמים והסליחות, על-אחת-כמה-וכמה. המקום הומה ופסוקי התהילים מרקיעים שחקים (למסירת שמות לתפילה: 5704447-03, 741432-064).

 


 
 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)