חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 י"ד בכסליו התשפ"א, 30/11/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

חברון שוברת את שיא גינס
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1560 - כל המדורים ברצף
לחזור אל מקורות הכוח
יש חדש
איך אברהם נושא ונותן
שליחות אליעזר
הקמת בית בישראל
שליחותו של הקב"ה
הקרוב האבוד
לחפור בארות
חברון שוברת את שיא גינס
סימנים משמים

אלפי שלוחי חב"ד מכל העולם נועדים יחדיו בשבת הזאת בחצר הרבי מליובאוויטש בניו-יורק, בכינוס השלוחים השנתי. גם שליח חב"ד בחברון, הרב דניאל כהן, רצה מאוד להיות שם, אבל הוא נשאר כאן, כי יש לו משימה יוצאת דופן: לארח אלפי אורחים שבאים ל'שבת חברון'. באוהל הענק שהקים לרגלי המערה יישבר השבת ככל הנראה שיא גינס. זו תהיה 'סעודת השבת הגדולה בעולם'.

"יהודי יקר, ידיד בית חב"ד, החליט להירתם ולקח עליו את העלות הגבוהה של אירוח האלפים, ברמה הגבוהה ביותר", מספר הרב כהן. "התורם ביקש שאורחי עיר האבות יסעדו בשבת כיד המלך, כפשוטו. הוא חש זכות גדולה, כממשיך דרכו של אברהם אבינו, לארח יהודים רבים כל-כך במקום הקרוב ביותר להורים של כולנו".

הכי קרוב להורים

לדבריו, הטלפונים אינם מפסיקים לצלצל. "לפני שנה המצב הביטחוני היה רגיש, אבל עכשיו ברוך השם יש שיפור גדול", הוא מבשר. "אנחנו מתרגשים כשעוד ועוד יהודים מבקשים לחיות את פרשת השבוע ולעשות את השבת בחברון. אלפי משפחות מבקשות לבוא עם ילדיהן, ולהתחבר לאבות ולאימהות שלנו".

המסורת של 'שבת חברון' מתקיימת כבר עשרות שנים. נציגי היישוב היהודי ו'הכנסת אורחים חברון' מקבלים את האורחים במאור פנים. השנה מצפים לשיא של כל הזמנים. לדברי הרב כהן, בין האורחים הרבים יהיו אנשים שבאים במיוחד מחוץ לארץ. "הם באים ממש ביום שישי בבוקר ויוצאים ביום ראשון. זו תופעה גוברת והולכת", הוא מתפעל.

רמה של מלון

איך בדיוק מפיקים סעודות שבת רבות משתתפים כאלה? אשי הורביץ, ובשמו המלא אשר-אהרון הורביץ, יליד חברון, המתגורר בה עד היום, הופקד על ההפקה. הוא בנו של הרב הילל הורביץ, מאנשי היישוב הוותיקים, דור רביעי בעיר וקרוי על שם הקדוש אהרון גרוס הי"ד, שנרצח בחברון. אשי מכיר כל סמטה בעיר.

"הפקת השבת היא אתגר לא רק בשל סידורי הלינה המורכבים והכנת עשרות אלפי ארוחות בשלוש סעודות השבת, אלא גם מפני ההכרח לתאם כל פרט עם כוחות הביטחון", הוא מסביר. "בתוך כל האילוצים האלה אנחנו נותנים סעודות שבת ברמה של בית מלון – מפות בד, כלי אוכל יוקרתיים, מזון משובח – והכול בחינם, חוץ מדמי רישום סמליים".

כמה 'נחתים' יבואו?

בתחילת השבוע מספר הנרשמים כבר מתקרב לשלושת אלפים, מתוך כעשרים אלף האורחים שיהיו השבת בחברון. הוא מגדיל שוב ושוב את ההזמנה. "ועדיין אין לנו מושג כמה 'נחתים' יבואו", הוא צוחק. 'נחתים', בעגה החברונית, אלה האנשים שנוחתים בלי להודיע מראש על בואם.

אבל הכול כדאי כדי לראות את המוני בית ישראל צועדים בשבילי האבות. "הגעת המוני יהודים לחברון  זה פשוט לראות את העבר וההווה שלנו מתחברים יחד", הוא אומר. ומה אומרים למי שחושש? "מי שחושש מוזמן לעלות על קו ממוגן ירי שיוצא בתדירות גבוהה מירושלים. כשתראו את החברונים הקטנים שלנו מסתובבים בחופשיות בעיר האבות, כבר לא תחששו", מסיים אשי.


ערוכים לאורחים. הרב כהן והורביץ בחברון


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)