חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:11 זריחה: 6:37 ט"ו בשבט התשפ"א, 28/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

ל"ג בעומר – חג החינוך
עמדה שבועית


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע גיליון 1533
ל"ג בעומר – חג החינוך
יש חדש
מה לשמיטה ולעבודת אלילים
עבדים
הבעש"ט בדורנו
עניין ההשתטחות
סוד המחלוקת
מרשב"י ועד משיח
האמונה ניצחה את הפסימיות
סיום קדושת שביעית

השנה יחזרו לביתם יותר ממאה אלף ילדים ובידיהם ספר חדש ומיוחד – 'התורה שלי'. זו יוזמה נפלאה שקשה להפריז בערכה

במרוצת הדורות נהפך ל"ג בעומר ליום של פעילות מיוחדת עם ילדים. בקהילות ישראל נהגו המלמדים לצאת ביום הזה עם תלמידיהם לשדה, לקיים עמם פעילויות מגוּונות, לספר להם על רבי עקיבא ועל רבי שמעון בר-יוחאי, ולהחדיר בלב הילדים את האהבה לעם ישראל, לתורת ישראל ולמנהגי ישראל.

בימינו נהפכו תהלוכות הילדים למפגן של חינוך יהודי ושל התחברות עם הערכים הבסיסיים של עם ישראל. בכל שנה מחדש מרגש לראות בכל עיר ויישוב ברחבי הארץ – וגם במקומות רבים בעולם – אלפי ילדים הצועדים יחדיו בתהלוכה של אחדות יהודית אמיתית.

אחדות הילדים

עם ישראל כבר שבע ממאבקי הכוח ומיצר הפלגנות. בציבור יש עכשיו כמיהה גדולה לאחדות ולהתקבצות סביב המכנה המשותף. תהלוכות הילדים של ל"ג בעומר מביאות מסר זה לידי ביטוי בדרך הנאה ביותר. אנו רואים מאות אלפי ילדים, מכל שכבות הציבור, צועדים יחדיו לנגד עינינו ומפגינים את האהבה לערכי היסוד היהודיים.

זכה רבי שמעון בר-יוחאי שיום ההילולא שלו – ל"ג בעומר – נעשה בפועל ליום שמצליח לאַחד מאות אלפי ילדי ישראל סביב התורה ומצוותיה. זכה הרבי מליובאוויטש, שקריאתו הקדושה לקיים בל"ג בעומר תהלוכות של ילדים, נתקבלה בכל תפוצות ישראל, והמוני ילדים, מכל חוג, עדה, זרם ואורח חיים, משתתפים בהן.

אחד הרגעים מרטיטי הלב בכל תהלוכה הוא כאשר אלפי ילדים, תינוקות של בית רבן, 'הבל שאין בו חטא', מניחים יד על עיניהם ומרעידים את האוויר בקריאת "שמע ישראל, ה' אלוקינו, ה' אחד". אי-אפשר שלא להתמלא שמחה למראה ההתאחדות המופלאה של ילדים מכל פלגי האוכלוסייה, המוכיחים בעצם התכנסותם כי השורשים היהודיים שלנו חזקים מכל הניסיונות להפריד בינינו.

תנ"ך עם נשמה

השנה יחזרו לביתם יותר ממאה אלף ילדים ובידיהם ספר חדש ומיוחד – 'התורה שלי', מהדורה מבוארת ומאויירת של ספר בראשית לילדי ישראל. זו יוזמה נפלאה שקשה להפריז בערכה, ואשרי חלקם של נדיבי הלב שאִפשרו לקיימה.

שנים מתלוננים על הנתק שנוצר בין הדור הצעיר ובין התנ"ך. בעבר הייתה בציבור הרחב אהבה גדולה לתנ"ך. הילדים נקראו בשמות תנ"כיים, שמות הערים והיישובים נשאבו מהתנ"ך. והנה כל זה נגוז ונעלם, והדור הצעיר בקושי מכיר את סיפורי התנ"ך.

אחת הסיבות העיקריות לנתק הזה היא דרך ההוראה, שהוציאה מהתנ"ך את הנשמה. מייגעים את הילדים בלימוד ניתוחים והשוואות, מתוך מתן פרשנויות מעוּותות. בלי האמונה והנשמה נשאר גוף בלבד, וגוף בלא נשמה הוא חסר חיים ומשעמם.

כאן מקבלים הילדים ספר צבעוני, חי ומלהיב, שמושך את ליבם לקרוא את סיפורי התורה, לחיות עם דמויות ההוד של אבות האומה ולקלוט את הערכים הטמונים בספר הספרים. זו מתנה ענקית לעם ישראל לרגל ל"ג בעומר.


זכה רבי שמעון בר־יוחאי. ל"ג בעומר במירון )צילום אוויר: ישראל ברדוגו(


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)