חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:50 זריחה: 5:58 י"ג בחשון התשפ"א, 31/10/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מניח התפילין המבוגר בעולם
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1525 - כל המדורים ברצף
התקווה היא המניע לטרור
יש חדש
'מוקפות חומה' במובן הרוחני
שלום ואחדות
נפטר מהצרה
אש תמיד
בדיחה רצינית
הריעו לה' כל הארץ
מניח התפילין המבוגר בעולם
שמן של שביעית

כאשר נציג ספר השיאים של גינס בא לביתו של ישראל קרישטל, תושב חיפה, כדי לקבוע רשמית את היותו מחזיק בשיא של הגבר המבוגר ביותר בעולם – אדם בן 112 שנים – התרגשו כל בני המשפחה חוץ מאחד: חתן האירוע עצמו.

"כשסיפרתי לו שרוצים לבוא ולהכריז על השיא, הוא צחק", מספרת בתו, הגב' שולה קופרשטוך. "הוא אמר את המשפט שקיפל את כל תחושותיו: 'לא המצאתי דבר ולא גיליתי שום דבר מיוחד. הכול מלמעלה. הקב"ה נותן לי חיים ואני פשוט חי. לא כוחי ועוצם ידי, זה רק בורא העולם. הוא שנתן לי אריכות ימים ואני מודה לו'".

חיים של הישרדות

ישראל נולד בכפר פולני קטן. בהיותו בן שבע התייתם מאימו, וכעבור שלוש שנים נלקח אביו לצבא הרוסי. ישראל גדל בלי הורים. הטרגדיות הוסיפו לרדוף אותו. אשתו הראשונה נרצחה באושוויץ, ושני ילדיו נפטרו בהיותם בגטו לודז'.

ניסים גדולים ליוו אותו בימי השואה. הוא שרד במחנות הכפייה, בזכות הידע שרכש בהכנת ממתקים מיוחדים. הגרמנים אהבו את הסוכריות שהכין והשאירו אותו בחיים. הוא שרד מן התופת, אבל סבל מאוד. אחרי השואה שקל 37 ק"ג בלבד. בחסדי השם הצליח להשתקם ולימים נשא את בת-שבע, רעייתו, ניצולת שואה אף היא.

עולם שלפני הטכנולוגיה

בארץ ישראל גידלו ישראל ורעייתו שני ילדים, חיים ושולה, והללו זכו להקים משפחות ברוכות ילדים. "גם היום הזיכרון של אבא צלול, והוא משתף בזיכרונות את הנכדים והנינים", מעידה בתו. "רק השבוע סיפר לו אחד הנינים שבמסגרת לימודי ההיסטוריה שלו התבקש לראיין איש מחתרת או ניצול שואה. אבא התגייס לסייע וענה על שאלותיו בבהירות. אבא תיאר את הוויי העיירה היהודית בימי ילדותו, וזה היה מדהים".

האיש שרק בהיותו בן שמונה ראה בפעם הראשונה מכונית, חי בדור עמוס טכנולוגיה. "אבא טוען שפעם היה טוב יותר, וכיום כולם עם הראש בצג, ובקושי משוחחים איש עם רעהו. מזל שיש שבת", היא אומרת.

הכול מלמעלה

ובחזרה לשיא: "כששואלים אותו מה הסוד שלו לאריכות ימים, הוא אומר שאם יגלה את הסוד זה כבר לא יהיה סוד... וכשלוחצים עוד קצת, הוא מרים את אצבעו למעלה, כאומר: הכול זה הבורא. אבא לא מחמיץ אף תפילה ומניח בכל בוקר לבד את התפילין". ואכן, הוא מעדיף את התואר 'מניח התפילין המבוגר בעולם'...

בתו מספרת שאביה ראה תמיד את החיים בפרופורצייה: "בדורנו מתעצבנים על כל שטות, אבל כשרואים איך אבא מתנהל, מקבלים מבט אחר לחיים. גם ברע הוא רואה את הטוב. אוכל במידה, ישן במידה. גם בטקס עצמו, שבו הוכרז על שיא גינס, הוא שידר לנו, לבני המשפחה, שזה עניין פעוט ואין ממה להתרגש". עכשיו בני משפחתו כבר מחכים לכ"ב באלול, שאז יחגגו את יום הולדתו ה-113 – לאורך ימים ושנים טובות – ציון דרך רב-משמעות: מאה שנים לבר-המצווה!


לקראת מאה שנים לבר-המצווה. קרישטל


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)