חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:37 זריחה: 6:11 ט"ו באדר התשפ"א, 27/2/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מקליפורנייה לרעננה, מנדל"ן למשיח
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1523 - כל המדורים ברצף
כדי להתחבר צריך להתנתק
יש חדש
ערוב שמחה בשמחה
גבאי צדקה
טוב לשמוח
להתרומם טפח
שלושה ניסים
השמחה והגאולה
מקליפורנייה לרעננה, מנדל"ן למשיח
גבאי יחיד

בעבר חי ונשם רוני-אברהם ממן (63) את עולם העסקים. יצירת רווחים ועסקאות נדל"ן הסעירו אותו ומילאו את חלומותיו. כיום הוא מדבר בלהט על התורה, על ציפייה לגאולה, על בית המקדש, על משיח. עיניו בורקות וכולו אש להבה.

רוני נולד במרוקו. בהיותו כבן ארבע עלה לארץ. משפחתו הייתה מסורתית, "אבל אני לא התעניינתי בשום דבר הקשור לדת", הוא אומר. במלחמת יום הכיפורים שירת בחיל הים. כמה שנים לאחר מכן ירד לקליפורניה שבארה"ב, ושם החל לפתח עסקי נדל"ן וראה הצלחה גדולה. שם גם התחתן.

הלם בהרצאה

התפנית בחייו התרחשה בעקבות השתתפות בסמינר. "קראנו מודעה על סמינר של 'ערכים' בעבור ישראלים, במסגרת חופשה של ארבעה ימים. החלטנו ללכת. לא חשבנו בכלל על ההיבט הדתי, אלא על החופשה בחברת עוד ישראלים", מספר ממן. הדברים ששמע שם הותירו אותו המום. "פתאום קלטתי שהשכל הישר מוביל בהכרח למסקנה שיש בורא לעולם. הייתי בהלם מוחלט. לא ידעתי איך לעכל את ההכרה הזאת".

רוני מציין שתמיד ראה בעצמו אדם שכלי והגיוני, ולכן דחה את האמונה הדתית, שנראתה לו נטולת ביסוס. "פתאום הבנתי שדווקא ההיגיון מחייב להכיר בקיומו של הבורא. ניסיתי להקשות על המרצים, להתווכח, אבל נוכחתי שהצדק איתם. באותו רגע היה ברור לי שחיי הולכים להשתנות. לא ידעתי איך, אבל הבנתי שמכאן יתחיל פרק חדש בחיי", הוא מספר.

קל יותר בארץ

השינוי התחיל, אבל בצעדים מדודים: "התחלתי להקפיד על כשרות ושבת. היו קשיים והפרעות, אבל התגברנו עליהם, בעזרת השם. זמן מה לאחר מכן, בעקבות סיבה משפחתית, החלטנו לחזור לארץ. בתוך-תוכי חיכיתי לזה, כי ידעתי שיהודי המבקש לחיות חיים שלמים של תורה ומצוות – יכול לעשות זאת רק בארץ ישראל. כאן היה לי קל יותר לחבוש כיפה, ללבוש ציצית, ועוד סממנים חיצוניים שבחו"ל לא מצאתי כוח לעשותם".

רוני מתגורר כיום ברעננה. את עסקיו בחו"ל זנח, ואת זמנו הוא משקיע כיום בהפצת הצפונות שבתורה. "יש לי אהבה למתמטיקה, והופתעתי מהעולם הבלתי-נתפס שנחשף לפניי", הוא אומר. "אני מפיץ את הדברים באמצעות הרצאות, עלונים ותקליטורים, ורבים מתעוררים".

צעקה מאוחדת

בעת האחרונה חבר לרבני קבר דוד המלך והוא מסייע להם בכתיבת ספר התורה של כלל עם ישראל, שיוכנס בליל ז' באדר ב למתחם הציון. במסגרת ההכנות נערך קמפיין גדול, שכותרתו קריאת 'שמע ישראל' סביב לעולם – כל קהילה בשעון המקומי שלה, ותפילות לזירוז ביאת המשיח: "במדרש נכתב כי כשהישמעאלים יפגעו בעם ישראל, נצעק אל הקב"ה והוא 'ישמע-אל'. בעקבות גל הטרור האחרון גברה ההכרה שזה הזמן שעם ישראל כולו יצעק יחד אל ה', ונזכה סוף-סוף לישועה!".

גדולי ישראל מכל החוגים הביעו את הסכמתם לרעיון. "הבה נתאחד ונקווה שתפילתנו תיענה ונזכה לגאולה ולביאת המשיח במהרה", הוא מסיים.


קריאת 'שמע ישראל' עולמית. ממן


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)