חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:26 זריחה: 6:35 י' בתשרי התשפ"א, 28/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החסיד שמגלה נשמות אבודות
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1521 - כל המדורים ברצף
המאבק הנצחי בעבודה הזרה
יש חדש
בעזרת איזה פסוק סופרים?
מחצית השקל
זיכוי אחרים
כופר נפש
תשובה בסיפור
לחשוף את האש
החסיד שמגלה נשמות אבודות
סולם הווידוי

המחזה היה סורֵאליסטי לחלוטין: כומר, לבוש בגדי כמורה, מניח תפילין, בפעם הראשונה בחייו, ולצידו חסיד מזוקן שמדריך אותו כיצד לומר 'שמע ישראל'. מסביב עומדת קבוצת נוצרים נבוכה, שבאה למקום עם הכומר שלה, זה שעכשיו מעוטר בתפילין.

זה קרה בעת האחרונה בקבר דוד המלך בירושלים. החסיד הוא הרב שרגא ברנד (42), תושב ירושלים, המקורב לחסידות ברסלב. כבר שנה וחצי הוא מעביר את יומו במתחם קבר דוד. "הצטרפתי תחילה לחסידים שאומרים תהילים במקום", הוא מספר. "ככל שנקפו הימים הבחנתי שיש ילדים ישראלים שמבקרים במקום ואינם יודעים לומר 'שמע ישראל'. התחלתי לומר עם הילדים 'שמע ישראל', לרקוד איתם ולספר להם סיפורים הקשורים לדוד המלך".

ריקוד נגד קשיחות

במרוצת הזמן התרחבה פעילותו גם לתיירים מן הארץ והעולם. הוא מניח עמם תפילין ואחרי קיום המצווה יוצא איתם בריקוד. "לפעמים באים לכאן יהודים הלובשים חולצות עם כיתובים כמו 'דיי להשתמטות' והם רוקדים איתנו אחרי שהניחו תפילין. חיבוק חם ואוהב וריקוד חסידי סוחפים גם את הקשוחים שבהם", הוא אומר.

איתור יהודים

כשבאים למקום תיירים לא-יהודים, הוא מנסה לאתר ביניהם יהודים. "יש המספרים שאימם יהודייה, ואין להם מושג שמשמעות הדבר שהם פשוט יהודים", מספר הרב ברנד. "כשאני מגלה שמולי עומד יהודי, אני מכניס אותו לאווירה באמצעות שמחה ולאחר מכן מניח לו תפילין וקורא איתו 'שמע ישראל'. נדיר שבאה קבוצת תיירים ואין בתוכה לפחות יהודי אחד. כמעט כל יום אנחנו מצליחים לאתר יהודים".

איך מגיב תייר כשנודע לו פתאום שהוא יהודי? "כשיש אווירה חמה ופתוחה, הם מגיבים בשמחה. מעטים התחמקו. היו שביקשו לעבור ברית מילה עוד באותו יום, ויש מי שנכנסו ללמוד בישיבות, וכיום שוקדים על התורה". ואיך מגיב כומר המגלה שהוא יהודי? – "לפעמים הם לא יודעים איך להתמודד, אבל בסופו של דבר הקרח נשבר".

כמעט מתעלף

הרב ברנד פיתח שיטות מיוחדות לשבירת הקרח: "יום אחד ביקרו כאן שני צעירים. אמרתי 'וואלקם', ורק אחד מהם השיב לי בברכת שלום. השני לא התייחס. אפילו לא הניד את ראשו לכיווני. אמרתי לעצמי: זה יכול להיות רק ישראלי... כשהוא יצא עם חברו מהמתחם, הרעפתי עליו ברכות, ושאלתי בעברית: 'מה השם שלך?'. הוא מלמל בשקט: 'חיים'. פצחתי בשיר חסידי: 'חיים ושלום'. הוא עצר. ראיתי שהניגון תופס אותו, והמשכתי לשיר בכל כוחי: 'חיים חיים חיים, חיים ושלום'... הוא התרגש מאוד. שאלתי אם ירצה להניח תפילין. האיש אמר בקול רפה: 'מאז בר-המצווה שלי לא הנחתי תפילין'. חזרנו למתחם הקבר, והוא הפשיל את שרוולו והניח".

הרב ברנד מזמין את הציבור להצטרף לפעילותו. "לפעמים אני כמעט מתעלף מרוב עבודה", הוא אומר, ועובר לקבוצת התיירים הבאה שבאה למתחם.


שמחה ממיסה. הרב ברנד עם הכומר ועם קבוצת נערים


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)