חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:29 י"ט בכסליו התשפ"א, 5/12/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מחצית השקל
מן המעיין


מאת: הרב אליעזר ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1521 - כל המדורים ברצף
המאבק הנצחי בעבודה הזרה
יש חדש
בעזרת איזה פסוק סופרים?
מחצית השקל
זיכוי אחרים
כופר נפש
תשובה בסיפור
לחשוף את האש
החסיד שמגלה נשמות אבודות
סולם הווידוי

נתינה של אש

"זה יתנו" (שמות ל,יג). מפרש רש"י: "הראה לו כמין מטבע של אש ואמר לו: כזה יתנו". משה רבנו תמה איך מטבע פשוט יכול להיות כופר נפש. הראה לו הקב"ה מטבע של אש ואמר: "כזה יתנו". אם הנתינה לא תהיה של מטבע סתם, אלא מתוך אש והתלהבות הבאה מהתעלות הנפש, או-אז זה יהיה כופר נפש.

(רבי מנחם-מנדל מקוצק)

מטבע כאש

כשם שהאש יכולה להניע ולחמם אך היא יכולה גם לשרוף להחריב, כך המטבע יכול לשמש לדברים טובים ונעלים, לצדקה ולמעשים טובים, והוא עלול גם לשמש להרס ולחבלה, ולהיות שורש כל תקלה.

(נועם אלימלך)

מחצית נשמה

'שקל' בגימטרייה 'נפש'. לכל יהודי ניתנה מן השמים 'מחצית השקל', מחצית נשמה, ומוטל עליו להעלות את המחצית האחרת בעבודת השם ובמעשים טובים, שתהיה שווה במדרגתה למחצית הראשונה.

(רבי  חנוך מאלכסנדר)

נתינה כפויה

הדין במחצית השקל הוא ש"כופין את מי שלא נתן עד שייתן" (רמב"ם). ללמדנו שגם כאשר הדבר קשה לאדם לעשותו, והוא עושה זאת מתוך כפייה, גם נתינה כזו היא מטבע של אש, מאחר שהיא קשורה בעצם הנשמה.

(לקוטי שיחות)

לתת חומש

"העשיר לא ירבה" (שמות ל,טז). בטעמי המקרא המילים האלה הן 'מונח רביעי'. רמז למה שאמרו חז"ל (כתובות סו) "המבזבז אל יבזבז יותר מחומש", וארבעה חלקים יניח לעצמו. זה הרמז ב'מונח רביעי'.

(קרן העני)

מי משלים

"מחצית השקל" – מחצית דווקא. ללמדנו שיהודי כשהוא לעצמו אינו אלא  "מחצית", חצי דבר. ומי משלימו להיות דבר שלם? – הקב"ה ויהודי שני. כשאדם עוזר לזולת נעשים שניהם דבר שלם, ועל-ידי כך הוא זוכה לברכת ה' ביתר שאת ויתר עז.

(הרבי מליובאוויטש)

לתקן את האש

יצר הטוב עיקרו מוחין, שהוא יסוד המים, ואילו יצר הרע עיקרו מידות, שהן יסוד האש. 'מטבע של אש' רומז לנפש הבהמית, שעיקרה אש ורתיחה. התורה אומרת "זה יתנו", ובכך היא מורה לנו שאת הנפש הזו חייבים לברר ולתקן. זה עניין 'מחצית השקל', שאותו כל אחד ואחד צריך לתת לה'.

(ספר המאמרים תרפ"ה)


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)