חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:01 זריחה: 6:42 ד' בשבט התשפ"א, 17/1/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מחתרת החופש הגדול
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1493 - כל המדורים ברצף
תפסיקו לעשות שחור בעיניים
יש חדש
נדבה או מתנה?
נתינת צדקה
שקר או לשון הרע
שעה של חשבון נפש
ישועה בשק
המסע מתקדם
מחתרת החופש הגדול
ספר תורה שהוכנס

בכל בוקר בימי 'בין הזמנים' נהנֶה ר' בכור ארבוב (54) להביט בבחורי הישיבה המתפלפלים בגמרא בבית הכנסת השכונתי שלו בקריית מלאכי. המראה מחזיר אותו יותר מארבעים שנה לאחור, לימים שבהם בילה את החופשה בלימוד תורה במחתרת.

בכור נולד בדוּשַנבֶּה, בירת טג'יקיסטן. בהיותו בן שנתיים עברה משפחתו לסמרקנד שבאוזבקיסטן. הוא נשלח ללמוד בבית הספר הממשלתי. "מדי פעם בפעם הלכנו אני ואחי לבקר חבר של אבא", מספר בכור כיצד נחשף לקיומה של המחתרת. "יום אחד ראינו בביתו יהודי מבוגר. החבר של אבא שאל אותנו: 'רוצים ללמוד איתו א-ב?'. השבנו בחיוב".

סוד מפני ההורים

חלפו כמה שבועות והגיעו ימי החופש הגדול. "האיש המבוגר פגש אותי והורה לי ולאחי לאן לבוא. הייתי אז בן עשר. באתי לשם ומצאתי עוד חמישה חברים, שלמדו איתנו בבית הספר הקומוניסטי. האיש הדגיש שוב ושוב שהלימודים האלה סודיים ואסור לנו לספר על כך לאיש, לא לחברים וגם לא להורים. הלימודים היו בשעות שבהן נהגנו לשחק בחוץ, ואיש לא חשד במאומה.

"מטעמי ביטחון למדנו בכל יום במקום אחר. יום אחד, כשהוריי היו בעבודה, נערך השיעור בביתנו. בדיוק באותו יום אימא חזרה מוקדם. נבהלנו קצת, אבל היא דווקא שמחה, הגישה עוגיות והכינה תה לכולם".

הפתעה בסמטה

אט-אט למדו האחים ארבוב את הא-ב והתחילו לקרוא מהסידור ומהחומש. "אימא רצתה שנזכור את מה שלמדנו. היא השיגה סידור ודאגה שכל יום נתפלל מתוכו", הוא מספר.

חלפה שנה ושוב הגיעה החופש הגדול. "האיש המבוגר הציע לנו שוב לבוא ללמוד. בחלוף עוד שנה דיבר עם הורינו כי ראוי שנעבור ללמוד בקביעות בתלמוד התורה המחתרתי – אחרי סיום הלימודים בבית הספר. קיבלנו את הכתובת הסודית ונדהמנו: זה היה ממש בסמטה הסמוכה לביתנו! שיחקנו שם מדי יום ולא העלינו על דעתנו שיש שם תלמוד תורה".

"נצלו את הזמן"

בתלמוד התורה המחתרתי היו שתי כיתות. בכיתה אחת למדו בבוכרית ובשנייה ברוסית. בליבו של בכור שמורים זיכרונות רבים מהימים ההם: "היו לנו הנחיות ברורות כיצד להתנהל בדרכנו ובצאתנו. אם מישהו עקב אחרינו, היינו ממשיכים ללכת ולא פונים לסמטה שבה שכן ה'חדר'. ספרי הלימוד היו עטופים בנייר עיתון, שלא לעורר חשד. היה מורה שנתפס ונידון לכמה שנות מאסר".

מעט קודם בר-המצווה שלו זכה לעלות עם משפחתו לארץ, היישר לקריית מלאכי. הוא למד בישיבות חב"ד בראשון לציון ובמגדל העמק ובהמשך למד בכולל בבני-ברק. "זמן לא רב אחרי עלייתנו ארצה גיליתי ש'האיש המבוגר' הוא הרב יוסף בבצ'אייב", הוא אומר. כשהוא רואה את הבחורים הצעירים העומדים להיכנס לישיבות הוא מבקש לשגר אליהם מסר: "לנו לא היה קל ללמוד תורה, ובכל-זאת למדנו. אתם יכולים ללמוד באין מפריע. נצלו את הזמן!".


תורה במחתרת. ר' בכור ארבוב


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)