חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:43 זריחה: 6:02 כ"א באדר התשפ"א, 5/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

החלטה שהולידה אוסף תהילים
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1482 - כל המדורים ברצף
לחזור להיות עם הספר
יש חדש
רמזים בשמות הנשיאים
קרבנות הנשיאים
ידיעת המזימה
לימוד יומי
האישה לא ויתרה
למעלה מן הדעת
החלטה שהולידה אוסף תהילים
פנים אל פנים

התלבטות לא קלה הייתה ליורם חניאל (60) בערב חג השבועות. הוא סקר את מדפי הספרייה הענקית, שבהם מוצבים יותר מאלפיים ספרי תהילים, והתלבט איזה מהם לקחת איתו לבית הכנסת בחג השבועות. "בסוף בחרתי בתהילים דפוס אמסטרדם משנת תקע"ו", הוא אומר.

חניאל, המשמש שופט צבאי במילואים, מחזיק ככל הנראה באוסף הגדול ביותר בעולם של ספרי תהילים. אך אין הוא אספן קלסי, השומר את הפריטים לצורך תצוגה בלבד. בכל יום הוא נוהג לומר תהילים, כל פעם בספר אחר שהוא מוציא מהאוסף הענק.

קַניין תהילים

הרעיון נולד ברגע של התעוררות בהלוויה של יהודי מהיישוב אלקנה, שבו הוא מתגורר. "בהלוויה ספדו לאיש וסיפרו שבכל שבוע נהג לסיים את ספר התהילים", מספר חניאל. "באותו רגע קיבלתי עליי לעשות כן. מאז חלפו עשרים שנה, ואני מתמיד לסיים בכל שבוע את ספר התהילים.

"בעקבות קריאת התהילים הרצופה התבלה הספר שקניתי, והלכתי לקנות ספר חדש. התחלתי להתעניין בקניית ספרי תהילים ישנים, והאוסף גדל הלך. חברים שמעו על התחביב והִפנו אותי לספרי תהילים עתיקים, ובמקביל איתרתי בעצמי ספרי תהילים מיוחדים".

תהילים בערבית ובהודית

באוסף הגדול ספרים גדולים וקטנים, אפילו זעירים, עם פירושים מגוּונים, בכל השפות ומכל התקופות. "יש ספרים שנכתבו בהודית, בערבית, בפרסית ועוד", הוא מתאר. "יש אפילו תהילים בכתב ברייל, שמשמש את קהילת העיוורים. אני נהנה ללמוד בפירוש של הרב יצחק גרשטנקורן, ראש העיר הראשון לבני-ברק, ושל יהודי מתל-אביב, ישראל סחרוב שמו. ככל שלומדים את ביאורי התהילים, מגלים בכל פעם מחדש עוד חידושים".

יש ספר האהוב עליך במיוחד? שאלנו. "תמיד שואלים אותי את השאלה הזאת", הוא מחייך, "ואני משיב ש'כולם היו בניי'... אני מחובר לכל ספרי התהילים שברשותי. החלום שלי הוא שיפתחו 'כולל תהילים' ללימוד הספר".

תגלית מצמררת

מאחורי ספרי התהילים מסתתרים לפעמים סיפורים אנושיים מרגשים. "לפני כמה שנים העניק לי חבר מאירופה ספר תהילים מיוחד. זה ספר שהודפס בשנת רפ"ב (1552 – 30 שנה אחרי גירוש ספרד) והיה עד לאחרונה בכנסייה. היהודי שהחזיק בספר, בימים ההם, קרע את הדף הראשון והשלים את השער ואת פרק א' וב' – בכתב ידו.

"מדוע עשה זאת? כשקראתי את פרק א בכתב היד קיבלתי את התשובה המדהימה: את הפסוק הראשון שינה ל'ובדרך חטאים לא שמד'... היהודי רצה להעיד על עצמו שלא השתמד".

חניאל מתרגש לראות יהודים קוראים תהילים, גם מי שאינם נראים שומרי תורה ומצוות. "מובא ש'כל מה שאמר דוד בספרו, כנגדו וכנגד כל ישראל אמרו, וכנגד כל העיתים אמרו'. רואים זאת ברגעי צרה לא עלינו, שיהודים פותחים את ספר התהילים ומבקשים את כל בקשותיהם".


אלפיים ספרי תהילים. חניאל והאוסף


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)