חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:36 זריחה: 6:25 י"ג בכסליו התשפ"א, 29/11/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

מזמור לדויד
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
נושאים נוספים
שיחת השבוע 1478 - כל המדורים ברצף
צועדים בעקבות הילדים
יש חדש
מצווה של רחמים
להזהיר גדולים על הקטנים
שבחים מקטרגים
לעולם לא אבוד
האש של מירון
זעקה של יהודים
מזמור לדויד
שחרור מאושפזים בשבת

כל השנה מחכה האקורדיוניסט דויד-צבי ויינקרנץ (68) מזיכרון יעקב לרגע הזה. בשעות הבוקר של יום רביעי, ל"ב בעומר, יארוז – זו השנה הארבעים ברציפות – את תיק האקורדיון שלו ויעלה למירון.

מיד אחרי תפילת ערבית בליל ל"ג בעומר, כשההמונים ידליקו את המדורה ברחבת ציונו של רבי שמעון בר-יוחאי ויינתן האות לפתיחת החגיגות בהר, יפצח דויד במרתון של מוזיקה עילאית, לכבוד התנא האלוקי, בעל ההילולא, שיימשך יממה שלמה. "התחלתי לנגן במירון בשנת תשל"ה והשנה אני סוגר ארבעים שנה, כך שהשמחה השנה תהיה מיוחדת", אומר דויד בקול נרגש.

שָׁם קָנִיתָ הוֹדְךָ וַהֲדָרֶךָ

ויינקרנץ, יליד פולין, בא ממשפחת רבנים. "סבי, מצאצאי השל"ה הקדוש, היה עורך את ההילולא של הרמ"א בקרקוב בל"ג בעומר, ואני זכיתי לנגן אצל רבי שמעון", הוא אומר. הכול התחיל כשקיבל הצעה מהכליזמר הוותיק מוסה ברלין להצטרף אליו בז' באדר במירון. "בעקבות זאת החליט מוסא להזמין אותי גם להילולא בל"ג בעומר", הוא משחזר. "מאז אני שם. ההשתתפות בהילולא היא קודש קודשים בעבורי".

את החגיגות במירון מתחילה להקת הכליזמרים בניגון "בר-יוחאי נמשחת אשריך". "אי-אפשר לתאר את המראה המרהיב של רבבות הרוקדים לנגד עיניך לכבודו של רבי שמעון", הוא מתלהב. "זו תחושה עילאית של אחדות, בלי הבדלי מעמדות. שמעתי פעם בשמו של מקובל שמי שבא להילולא, סימן שרשב"י מזמין אותו".

אוֹר מֻפְלֶא רוּם מַעְלָה

לקראת השעה שתיים בלילה נוהגים הכליזמרים לעלות לציונו של התנא רבי יוחנן הסנדלר, ושם הם מנגנים ניגוני נשמה, ערגה וכיסופים, עד עלות השחר. "אחרי שינה קלה מתעוררים בעלות השחר לתפילת שחרית ומיד אחריה ממשיכים לנגן ברצף עד מוצאי ל"ג בעומר, בסביבות עשר בלילה", מתאר דוד.

במהלך היום נהנֶה דויד לנגן בטקסי תספורת של ילדים בני שלוש: "כל שנה באים אליי בחורים ואברכים ומראים לי תמונות שבהן אני נראֶה מנגן בתספורת שלהם במירון. אלה רגעי סיפוק עצומים".

אַשְׁרֵי הָעָם הֵם לוֹמְדֶיךָ

רגעי התעלות רבים נצרבו בזיכרונו במרוצת השנים: "לפני שבע שנים, בחצות הלילה של ל"ג בעומר, בא לציון הגאון הרב מרדכי אליהו זצ"ל. ירדתי מהבמה והצטרפתי עם האקורדיון למעגל הריקודים שנוצר סביבו. הרב בירכני שאזכה לקבל עם האקורדיון שלי בקרוב ממש את פני משיח. כל הציבור אמר 'אמן' בקול רם".

במשך השנה דויד משמח באירועים רבים ומגוּונים ברחבי העולם. נפלה בחלקו הזכות להלחין את השיר 'יברכך השם מציון', המושר בפי המונים בעולם היהודי זה שנים רבות. החיבור שלו לבעל ההילולא אינו בל"ג בעומר בלבד. "אין יום בשנה שאיני לומד בזוהר הקדוש", הוא אומר. "כבר למחרת ל"ג בעומר אני מתחיל להתגעגע לנגינה בשנה הבאה. זה פשוט ממלא מצברים לשנה שלמה".


אחדות עילאית. ויינקרנץ במירון


   
תגובות
2.
עידכון לכתבה
דויד צבי ויינקרנץ -03/05/15 23:16
1.
יברכך
Tal-30/04/15 18:26

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)