חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:59 זריחה: 5:33 ג' בניסן התש"פ, 28/3/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

שירה שמספרת סיפור אישי
חיים יהודיים

 

דני ו'הניצוצות'. מקוריות ורעננות

"לפעמים אני נזכר איך הכול התחיל, ועוד לא נגמר. מנסה לשחזר את המסלול הדו-סטרי, כשקטפתי את הפרי, מעץ השכחה". מילים אלו כתבו דני פינקלמן, מוזיקאי צעיר ומוכשר, מנהיגה של להקת ילדים חדשה ושמה "הניצוצות". הן פותחות את השיר "חנוך לנער", שהוא גם שם התקליט החדש שהפיק לא-מכבר.

עשרת שירי התקליטור - תשעה מתוכם מהמקורות ("היינו שמחים", "ותיק יהמו", "נודה לך" ועוד) ורק אחד ("חנוך לנער") בכתיבה עצמית - הפכו את הלהקה, שחבריה משלבים שירה עם ריקוד ותנועה, בסגנון המקהלות הגדולות בחו"ל, לאהובה ומבוקשת בארץ וגם מחוצה לה.

ברכה מועילה

מי שמכיר את פינקלמן (26) יודע כי במילות השיר שכתב יש יותר מרמז לסיפורו האישי. הוא נולד בירושלים לאב יליד סרטוב ולאם ילידת קייב, שהחלו לשמור מצוות לאחר עלייתם ארצה. יש להניח שגם זכות אבות הייתה כאן, שכן אב-סבו היה הרב ברוך ליברזון, מרבני קייב, חסיד צ'ורטקוב וצאצא ישיר של המגיד ממעזריטש.

כשהיה דני כבן שבע נתקף לפתע דלקת עיניים נדירה שהקשתה עליו מאוד לפקוח את עפעפיו. קרוב לארבע שנים נמשכה התופעה המוזרה והמציקה, שהרופאים לא מצאו לה מרפא. בשנת תשמ"ט היגרה משפחתו לארה"ב. עם הגיעם לשם התייצבו, בהמלצת ידיד, לקבלת ברכה אצל הרבי מליובאוויטש (במעמד חלוקת הצדקה הנודע, שנערך בכל יום ראשון). דני הקטן אזר עוז ובפנייה ישירה אל הרבי ביקש ברכה לעיניו. הרבי בירך. כעבר שבוע נעלמה המחלה כלא הייתה.

ירידה לצורך עלייה

מיד לאחר מכן בא פרק משמעותי ("שלוש השנים הטובות ביותר") בחייו. דני, שניחן בקול ערב, נכלל בקומץ מאושר של ילדים שהתקבלו ללהקת "פרחי מיאמי" (המכונה כך אף-על-פי שכבר כעשרים וחמש שנים היא פועלת משכונת בורו-פארק בניו-יורק). שם פיתח מאוד את יכולתו המוזיקלית ורכש את ה'גרסא דינקותא' שלו בתחומי השירה וההופעה.

אחר-כך המשיך במסלול חינוך פשרני, ובבחרותו התרופפו כמעט לגמרי קשריו עם התורה והמצוות. המפנה חל כשנסע לאוקראינה מטעם ארגון הומניטרי יהודי. בשובו משם ניעור בליבו הניצוץ היהודי והוא החליט לעשות תפנית בחייו. הוא עזב עבודה מסודרת וחיים מפנקים בניו-יורק ובא לארץ כדי ללמוד כמה שנים בישיבת חב"ד. לפני כשנתיים התחתן ונטע יתד בעיר המקובלים, צפת. שם גם הקים את "הניצוצות".

לפרוץ את השגרה

בלהקה של פינקלמן חברים עשרים ואחד ילדים מכל אזור הצפון ועשרה מבוגרים. הוא מביא סגנון מוזיקלי חדש ולא כל-כך מוכר בארץ. מקצבים שונים, שילובים מיוחדים של כלי-נגינה ועוד. מקוריות היא בהחלט מילת-המפתח מבחינתו. "בשפע העצום של המוזיקה ה'חסידית' שאנו מוצפים בה, יש הרבה מאוד שגרה ומעט מדי רעננות ומקוריות", הוא אומר.

ובכל-זאת, איך מפלסים דרך בצפיפות כזו של זמרים ולהקות? דני אומר שהוא אינו חושש לטפס על הרים, כי הוא זוכר איך הכול התחיל.


 
 
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)