חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 16:49 זריחה: 5:59 י"ג בחשון התשפ"א, 31/10/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

איש הייטק מבאר את הרמב"ם
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1458 - כל המדורים ברצף
אחדות כוחות היא יתרון
יש חדש
הפשתן, הפחמי והניצוץ
החסידות
עבודה ויגיעה
למה שתי עיניים
יש קונה עולמו
בלי אכילה ושתייה
איש הייטק מבאר את הרמב"ם
דמי חנוכה

מאות אלפים ברחבי העולם חוגגים בימים האלה את סיום הרמב"ם היומי. גם ר' יוחאי מקבילי (44) חוגג סיום: השלמת מלאכת ביאור ספרי הרמב"ם, וזאת אחרי עבודה מאומצת של עשר שנים.

בשנת תשס"ד הקים את מפעל 'משנה תורה', כדי "לקדם את הכרת היהדות השלמה על-ידי לימוד דברי הרמב"ם, ובפרט ספרו משנה תורה, באמצעות הוצאת מהדורה מדויקת ומבוארת של ספר זה על-פי כתבי הרמב"ם". בהשלמת הביאור המושקע זכה ר' יוחאי להגשים פרוייקט מהפכני, בסיוע צוות מסור שאיגד סביבו.

החלום התגשם

"הכול התחיל בהיותי תלמיד בישיבת 'נתיב מאיר' בירושלים", משחזר ר' יוחאי. "למדתי את הרמב"ם בישיבה והרגשתי שספר הרמב"ם מספק תמונה מלאה ומדהימה על היהדות, בדרך מסודרת ומעוררת השתאות. באותה עת נחשפתי לתקנה של הרבי מליובאוויטש על לימוד 'הרמב"ם היומי', וזה הכניס אותי למסלול לימוד קבוע בספר. פתאום התחלתי להבין שהרמב"ם לא רק סיכם את ההלכה, אלא הִתווה לנו דרך חיים.

"ואז נולד אצלי חלום: להוציא את כל הרמב"ם בכרך אחד, מסודר ומדוייק, על-פי כתבי-יד עתיקים. לימים, בסיוע ישיבת 'אור וישועה', הצלחנו להוציא את הספר. נוסף על ההישג הגדול, שבו נעזרנו באמצעים טכנולוגיים ייחודיים להשוואת גרסאות וכדומה, הייתה פה אמירה: אפשר 'לתפוס' את כל תורת הרמב"ם בכרך אחד, והדבר נגיש לכל אחד ואחד".

עבודה בהתנדבות

ר' יוחאי עובד לפרנסתו בחברת הייטק, אבל אהבתו לתורת הרמב"ם לא הניחה לו. הגשמת החלום הראשון גרמה לו להפשיל שרוולים למיזם הבא. "התחלנו להוציא לאור מהדורה מבוארת של משנה תורה. זה ביאור ייחודי, הבנוי על יסוד פירושי הרמב"ם במשנה, תשובותיו ועוד. הרמב"ם רצה שילמדו את הספר על-פי כוונתו, ולא רק שיהיה מדוייק", מטעים ר' יוחאי.

אחרי שביאר את ספר המדע, אהבה וזמנים, הרגיש שהמלאכה קשה ומורכבת. בשלב זה פנה אל כמה ישיבות ואל מכונים בולטים, מומחים בתחומם. "כמעט כולם עובדים בהתנדבות", הוא מציין ומפרט: "גם המנקד, העורך, ואפילו הפרופסור שזיהה את כל הצמחים. לכולם היה להט גדול ממש. הייתה לנו סייעתא דשמיא אדירה".

להמשיך את הפריצה

הספר האחרון שסיימו בסדרה המבוארת (המוכרת גם בכינוי 'מהדורת מקבילי') היה 'טהרה'. "רמת ההמחשה בספר זה, שהוא מורכב ביותר, הייתה גדולה מאוד", מסביר ר' יוחאי. "זה כולל הרבה איורים וטבלאות, כדי שענייני הטהרה יהיו דבר חי וברור". על תחושותיו ביום שבו הסתיימה המלאכה הוא מספר: "קשה לתאר את השמחה הגדולה. הרגשנו שזכינו להעביר לציבור את דברי הרמב"ם בדרך בהירה וברורה, נאמנה למשנתו".

הוא רואה ביוזמתו המשך לתקנת הרמב"ם היומי: "הרבי חולל את פריצת הדרך הראשונה בכל מה שקשור ללימוד בספר, על-ידי התקנה של השיעור היומי. הסדרה שלנו ממשיכה ומעצימה את פריצת הדרך באמצעות כלי נוח ללימוד, הנגיש לכל עם ישראל". ומה הלאה? "מתבשלות תכניות נוספות", הוא מגלה טפח ומכסה טפחיים.


ר' יוחאי על רקע סדרת הספרים


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)