חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:42 זריחה: 6:03 כ"א באדר התשפ"א, 5/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

"בי"ט כסלו נפרץ הסכר"
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1457 - כל המדורים ברצף
הבאר מזמינה אותנו לשאוב
יש חדש
הוויתור של רחל
יעקב ועשיו
הכול בעתו
עדיין בהתחלה
סימן משמים
למי מראים אוצר
"בי"ט כסלו נפרץ הסכר"
שימוש זר בספרי קודש

שיחת הטלפון אל הרב יהושע שפירא, ראש ישיבת ההסדר ברמת-גן, במועד שנקבע, נענתה בתא קולי. כעבור זמן, כשענה לטלפון, התנצל: "מצטער, הייתי באמצע התוועדות חסידית עם הרב שבתי סלבטיצקי מאנטוורפן, לקראת י"ט בכסלו. ההתוועדות נמשכה מעבר למתוכנן". הוא הוסיף בחיוך: "החסידות היא מעל לזמן, לא?".

הרב שפירא (51), מחבר ספרים ודמות רוחנית בולטת, חי ונושם חסידות. הזיקה המיוחדת לחסידות מתבטאת במסירת שיעורי חסידות, בהתוועדויות, בפרסום מאמרי הגות חסידיים ובהנחלת דעות על-פי ערכי החסידות.

צימאון לפריצת הנשמה

כבר בילדותו ינק הרב שפירא מתורת החסידות. "אבי, הרב משה, למד בצעירותו בישיבת חב"ד. הוא היה חברותא של הרב עדין אבן-ישראל (שטיינזלץ) ומקושר מאוד לתורת חסידות חב"ד", מספר הרב. "מכיוון שגדלתי בבית כזה, אך טבעי שנשמתי נטועה עמוק בעולם החסידות". לאחר שנתמנה לראש הישיבה ברמת-גן החל לשלב את החסידות בסדר יומם של תלמידיו.

הרב מתייחס לתופעה פלאית של דורנו: "יש כיום צימאון עצום לדבקות אלוקית ולפריצת הנשמה ממאסרה. אין כמו תורת החסידות כדי להרוות את הצימאון הזה. יותר ויותר נשמות מבקשות בימינו את השם, את האלוקות, ואין כמו אדמו"ר הזקן שגילה אלוקות".

אהבה מלמעלה

הרב מציין את ייחודו של ספר התניא שכתב בעל הגאולה: "זה ספר למי שרוצה לחיות חיים אלוקיים. התניא הוא הספר הבהיר, העמוק, החד, החודר, האמיץ ביותר. כשלומדים בספר, כל עבודת השם של האדם שרויה באלוקות, בשמחה, באהבה, ביראה ובביטול. יש בו הכול. אינני יודע אם יש עוד ספר שעבודת השם שלו תואמת חיים אלוקיים כמו ספר התניא". לדעתו הספר מתאים לכל אדם: "התניא הוא מספרי היסוד היותר עליונים ועם זה הוא מתאים לכל נפש".

מדוע זכה דורנו לשפע כזה של חסידות? – "הקב"ה מוביל את הדורות האחרונים באהבה גוברת והולכת, ותורת החסידות נותנת לזה ביטוי. אם יש יהודי שנמצא בסוף העולם – מבחינה גשמית ורוחנית – הרבי מליובאוויטש שולח לו שליח שיקרב אותו באהבה אין-קץ. זו אהבה שהקב"ה מאיר. ככל שהגאולה מתקרבת, האהבה תתפרץ, עד שנזכה בעזרת השם לביאת משיח".

עמקות מיוחדת

אחד מספריו של הרב שפירא מתמקד בשני מאמרי חסידות של הרבי מליובאוויטש. הוא מסביר: "כל אדמו"רי חב"ד, עם כל גדולי ישראל, נותנים אור עליון. לרבי יש תורות שהן פלאי-פלאות. הרבי לקח את כל ים התורות שהיו לפניו, וגיבש אותן למבנים אדריכליים מקסימים ויפהפים. פעמים רבות הרבי מביא במאמריו את כל האדמו"רים שלפניו, ואף שנראֶה שהוא חוזר על דבריהם, כמעט אין מאמר שאין בו חידוש ונימת עומק על מה שנאמר לפניו".

חג הגאולה י"ט כסלו הוא בעיניו "היום שבו נפרץ הסכר. הכיווץ של הכלא גרם לפריצה הגדולה. ביום הזה יש  לעסוק באור האלוקי שנתגלה על-ידי בעל הגאולה, כל אחד לפי מדרגתו, להתבונן באלוקות ולהיות מואר בזיו השכינה".


הרב יהושע שפירא (צילום: מאיר אלפסי)


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)