חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 17:43 זריחה: 6:02 כ"א באדר התשפ"א, 5/3/21
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

למי מראים אוצר
לומדים גאולה


מאת: הרב מנחם ברוד
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1457 - כל המדורים ברצף
הבאר מזמינה אותנו לשאוב
יש חדש
הוויתור של רחל
יעקב ועשיו
הכול בעתו
עדיין בהתחלה
סימן משמים
למי מראים אוצר
"בי"ט כסלו נפרץ הסכר"
שימוש זר בספרי קודש

פעם אחת נשאל רבנו הזקן, בעל התניא, מדוע לא נתגלתה תורת החסידות בדורות הראשונים. השיב על כך במשל למלך שהיה לו אוצר יקר כל-כך, עד שחשש להראותו לשריו, אבל הראהו לעבדיו הפשוטים. הם אינם מבינים את יוקר האוצר, ולכן הם יכולים לראותו.

בספרי החסידות מובאים כמה טעמים מדוע תורה מופלאה זו הייתה גנוזה ונסתרת אלפי שנים, ונתגלתה דווקא בדורות האחרונים, הירודים כל-כך. מתברר שדווקא מפני שהדורות ירדו בדרגתם, לא הייתה ברירה אלא לגלות להם את הכוח המופלא של החסידות, שבאמצעותו יתמודדו עם החשֵכה הרוחנית הגוברת.

היהלום ובן המלך

בעל התניא המשיל על כך משל לבן מלך שחלה והרופאים נלאו מלמצוא מזור למחלתו. יום אחד בא לארמון המלוכה רופא גדול במיוחד ואמר שיש בעולם יהלום נדיר ויקר מאוד, שאם יכתשוהו, אבקתו עשויה לרפא את בן המלך. מיד החלו לחפש אחר היהלום, והנה נמצא שהיהלום הזה משובץ ב...כתר המלך, והוא כל יופיו והדרו של הכתר. החלו השרים להתווכח אם כדאי להשחית את כתר המלך למען הסיכוי שהבן יתרפא. הביאו השרים את הדבר לפני המלך. אמר המלך: "הכתר יקר לי ביותר והוא כל כבוד המלכות והדרה, אך מה בצע לי בכל מלכותי אם בני לא יחיה. טלו את הכתר, כתשו את היהלום, הכינו את השיקוי ותנו אותו לבני. ואף שיודע אנוכי שרוב אבקת היהלום היקרה תישפך ארצה, בכל-זאת כדאי הדבר, כי אולי טיפה אחת תיכנס לפיו ותצילו".

בן המלך, בנמשל, הוא עם ישראל. בדורות האחרונים העם היהודי חולה. עוברות עליו תמורות קשות והוא ניצב לפני אתגרים שטרם היו כמותם. החסידות היא תרופת הפלא. היא האבן היקרה של כתר המלך, שבכוחה להציל את העם. לכן נתגלו בדורות האלה דווקא, ובשפע רב, מעיינות תורת החסידות, כי רק באמצעותם בכוחנו לעמוד מול הקשיים ולהישאר דבקים בתורה ובמצוות.

ואכן, ראינו את כוחה האיתן של החסידות. היא שיקמה את העם שהתפורר והלך בימי הבעש"ט; היא עמדה נגד המתקפות העזות של דור ההשכלה וההתבוללות; היא לא נכנעה לשלטון הסובייטי העריץ; היא גברה על מוראות השואה; והיא גם חוללה את תנועת התשובה המופלאה שמתפשטת ומתרחבת בימינו.

הדברים יפעלו

יש עוד הסבר לגילוי אור החסידות בדורות האחרונים דווקא. הבעש"ט ערך עליית נשמה והגיע עד היכלו של המשיח. שאלו הבעש"ט: "אימתי קאתי מר?" (=מתי יבוא מר?), והשיבו המשיח: "לכשיפוצו מעיינותיך חוצה". כלומר, גילוי תורת החסידות הוא בבחינת הכנה לביאת המשיח.

בשנים שעברו, כשהגאולה עדיין הייתה רחוקה, לא היה הכרח בגילוי החסידות, אבל כשאנו שרויים ב'עקבתא דמשיחא' וקרובים כל-כך לגאולה, חייבים אנו ללמוד את מעיינות החסידות ולטעום באמצעותה מהשפע העילאי שיתגלה לעתיד לבוא, שכן זו ההכנה לקראת הגאולה.

לכן בזמן הזה לימוד תורת החסידות הוא חובה המוטלת על כל יהודי, ובאמצעותה אפשר להגיע לשלמות בעבודת הבורא, בלימוד התורה ובחיי תורה ומצוות מתוך שמחה וחיוּת. ואמר כ"ק אדמו"ר הרש"ב: "רבנו הזקן מסר את נפשו על תורת החסידות, ובמסירות נפשו פעל שבכל זמן ובכל מקום שילמדו חסידות, בספר ועל-פה, יפעלו הדברים בשומעים. אבל בתנאי שישמרו את דברי הרב".


 

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)