חב''ד כל הלב לכל אחד
לימוד יומי | חנות | הרשמה לאתר | צור קשר
זמנים נוספים שקיעה: 18:29 זריחה: 6:34 ט' בתשרי התשפ"א, 27/9/20
חפש במדור זה
אפשרויות מתקדמות
הודעות אחרונות בפורום

שאלות אחרונות לרב

(אתר האינטרנט של צעירי אגודת חב"ד - המרכז (ע"ר

בִטחו בהשם, בפקודה
חיים יהודים


מאת: מנחם כהן
מדורים נוספים
שיחת השבוע 1440 - כל המדורים ברצף
שיחת השבוע 1440 - כל המדורים ברצף
שיחת השבוע 1440 - כל המדורים ברצף
מה עבר להם בראש?
חדש על המדף
תחינתו של הרועה הנאמן
ענווה
כיבוד אם
אמת ולא גאווה
מבט לנשמה
כוחה של תפילה
בִטחו בהשם, בפקודה
הכנות לשמיטה

ככל שחולפות הדקות בשיחה עם הרב יוסף לייבוביץ מחברון, נחשפות תעצומות הנפש שלו. הוא מדבר ברוגע ובשלווה, כאילו אין לו חמישה בנים שמשרתים עכשיו, שניים מהם לוחמים בתוככי רצועת עזה. "סיימתי עכשיו שיעור בנושא בית-המקדש לעילוי נשמת בני, אלעזר, שנרצח בידי מחבל לפני שתים-עשרה שנה, ואני בדרכי להלוויית רס"ן בניה שראל הי"ד שנהרג ביום שישי. נוכל לדבר אחר-כך?", שאל כשיצרנו קשר במוצאי השבת האחרונה. ואז הוסיף: "שראל ייטמן ליד בני".

משפטי אמונה בבורא העולם מלווים את דבריו של הרב לייבוביץ, בשעה שהוא מדבר על הדאגה לבניו. "מה יועיל לי לדאוג?", הוא שואל-אומר. "קמים בבוקר, מתפללים, אומרים תהילים ועוד תהילים, ובוטחים בקב"ה שהכול יהיה בסדר. זה הדבר שמועיל יותר מכול, מניסיון".

להיטהר מהדאגות

בתחילת מבצע 'צוק איתן', כשנפרד מבניו, חזר לפניהם מסר, שאותו הוא מחדיר להם מקטנות. "כשעשיתי את דרכי לחציית התעלה במלחמת יום הכיפורים, פגש אותי קצין דת והזכיר לי את דברי הרמב"ם בהלכות מלכים: 'ומאחר שייכנס אדם בקשרי המלחמה, יישען על מקווה ישראל ומושיעו בעת צרה ויֵדע שעל ייחוד השם הוא עושה מלחמה, וישים נפשו בכפו, ולא יירא ולא יפחד, ולא יחשב לא באשתו ולא בבניו, אלא ימחה זכרם מליבו וייפנה מכל דבר למלחמה'.

"תהיתי רבות על המילים 'יישען על מקווה ישראל'. לעניות דעתי הלא-קובעת נראֶה לי, שכשם שמקווה מטהר אדם מכל טומאה, כך אם אדם שם את מבטחו בבורא העולם – הוא יתנקה מכל מחשבה ודאגה וגם ינצח! את המסר הזה שיננתי לבניי, בטרם נפרדנו, ואני בטוח שהדברים מלווים אותם".

ההורים מקרינים

הוא מייעץ למשפחות החיילים לאמץ את המסר הזה: "אני חושב שההלכה הזו מכוּונת לא רק לאדם היוצא למלחמה, אלא גם להורים ולבני המשפחה. גם אנחנו צריכים להיות שרויים בביטחון מוחלט בקב"ה. אם ההורים חוששים ופוחדים – זה מקרין חולשה על הבנים הלוחמים, אבל אם יש ביטחון בקב"ה - זה מקרין גם על החיילים, והתוצאות בהתאם".

השיחה עם הרב לייבוביץ מתקיימת זמן קצר אחרי הדיווחים על ההיערכות מחדש של כוחות צה"ל ברצועת עזה, והוא מביע את כאבו: "בתחילת המבצע הייתה לנו הרגשה מצויינת, אבל כעת, כשרואים שהממשלה מהססת, פוחדת וחוששת – זה מאכזב. כל עם ישראל רואה את ההתנהלות ההססנית הזאת, קל וחומר מי שיש לו בנים שלוחמים בעזה".

האמונה מחזקת

גם הדברים הכואבים של בני משפחת החייל הדר גולדין הי"ד מוסיפים על התחושות הקשות. "העם חזק ואמונתו איתנה", אומר הרב לייבוביץ, "אבל הממשלה מתנהלת בדרך בעייתית מאוד. בשעה כזאת אין לנו אלא להתחזק באמונה בה', והיא מחזקת ומסייעת".

כשאנו שואלים את הרב לייבוביץ איזה מסר הוא מבקש להעביר לציבור, הוא משיב: "קודם כול אני יהודי פשוט ולא בעמדה של העברת מסרים. לעצמי יש לי מסר אחד: לשים את מבטחנו בה' ולהתחזק באמונה. מי שעושה זאת, לא נשבר והוא יודע שבוודאי יהיה ה' אלוקינו עמנו".


מי שמאמין אינו דואג. הרב לייבוביץ (באדיבות 'בקהילה')


   

     
תנאי שימוש ניהול מפה אודותינו כל הזכויות שמורות (תשס''ב 2002) צעירי אגודת חב''ד - המרכז (ע''ר)